Cofanie się dziąseł to problem, którego nie należy bagatelizować. Dlaczego do niego dochodzi i jakie mogą być jego skutki?
Na czym polega cofanie się dziąseł?
Cofanie się dziąseł, czyli recesja, to proces, który polega na tym, że brzeg dziąseł się obsuwa. W efekcie tego dochodzi do odsłonięcia korzeni zębowych. Ząb ulega optycznemu wydłużeniu, a szyjka zębowa zostaje wyeksponowana. Najczęściej spotyka to siekacze i kły, ale może przydarzyć się również innym zębom.
Jakie są przyczyny cofania się dziąseł?
Najczęściej winne są nieprawidłowości w higienie jamy ustnej. Jeżeli szczotkuje się zęby zbyt intensywnie, wkładając w tę czynność zbyt dużą siłę, efektem może być właśnie recesja dziąseł. Do podobnego efektu można doprowadzić, używając szczoteczki o zbyt twardym włosiu.
Do cofania się dziąseł może dochodzić także z powodu długotrwale utrzymującego się stanu zapalnego wokół szyjki zęba. Recesja może być także uwarunkowana czynnikami anatomicznymi – zwłaszcza nawykami takimi jak zgrzytanie i zaciskanie zębów. Również nieprawidłowo dopasowane korony protetyczne mogą dawać taki efekt.
Jakie są skutki cofania się dziąseł?
Recesja dziąseł jest przyczyną nadwrażliwości zębów. Sprawia, że zaczynają one reagować krótkotrwałym, intensywnym bólem na określone bodźce, takie jak wysoka i niska temperatura, kwaśny i słodki smak czy nawet dotyk.
Cofanie się dziąseł przyczynia się także do zwiększenia podatności zębów na próchnicę oraz ubytki innego pochodzenia, spowodowane erozją i ścieraniem powierzchni zębów. Recesja dziąseł może też wpłynąć na rozwój stanów zapalnych miazgi.
Jak zapobiegać cofaniu się dziąseł?
Żeby uchronić się przed recesją dziąseł, warto przede wszystkim upewnić się, że myjesz zęby w prawidłowy sposób. Nie wkładaj w ich szczotkowanie zbyt dużej siły. Unikaj nie tylko dużego nacisku, ale też szczoteczek o twardym włosiu.
Należy dbać również o to, by nie rozwinęły się stany zapalne w jamie ustnej. Z tego względu szczególnie istotne jest dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, a także odbywanie przynajmniej raz na pół roku gabinetowej higienizacji.
Jak leczy się recesję dziąseł?
Przede wszystkim należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i określić przyczynę recesji. Jednak nawet po usunięciu owej przyczyny dziąsło nie powróci do swojego pierwotnego stanu. To nieodwracalny proces, możemy jednak zapobiegać jego postępowaniu oraz łagodzić objawy.
W tym celu przeprowadza się między innymi kiretaż, czyli za pomocą specjalnych stomatologicznych narzędzi oczyszcza się kieszonki dziąsłowe ze złogów kamienia nazębnego.
Nadwrażliwość będącą efektem cofania się dziąsła można zniwelować, przeprowadzając zabieg pokrycia recesji dziąsła. Polega on na zakryciu odsłoniętej części zęba za pomocą kompozytowego materiału.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cofaniu się dziąseł, odwiedź Strefę Zęba. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.