Licówki pozwalają odmienić wygląd uśmiechu. Ale czy są bezpieczne dla zdrowia zębów i jamy ustnej? Czy sam proces ich zakładania oraz wieloletnie noszenie nie wpływa niekorzystnie na stan uzębienia?
Co trzeba wiedzieć o licówkach?
Licówki to jedna z metod poprawy wyglądu uzębienia stosowanych w stomatologii estetycznej. Licówki są cienkimi płatkami, które mocuje się do przedniej powierzchni zębów, co pozwala skorygować ich niewielkie niedoskonałości – zarówno te dotyczące kształtu, jak i koloru. Za pomocą licówek można między innymi zamaskować przebarwienia, wyrównać symetrię łuku zębowego, czy zmniejszyć zbyt duże odstępy między poszczególnymi zębami. Licówki mogą być kompozytowe lub porcelanowe.
A teraz pora przejść do sedna i odpowiedzieć na pytanie, czy podczas zakładania licówek i już później – podczas ich noszenia – niszczą się zęby?
Licówki a szlifowanie zębów
Na pewno słyszałeś, że aby zamocować licówki, szlifuje się zęby. Czy zatem konieczne jest zniszczenie zęba, by pokryć go licówką?
Pora rozprawić się z kilkoma mitami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że w przypadku licówek kompozytowych nie szlifuje się szkliwa. Kompozyt jest nakładany bezpośrednio na powierzchnię zębów. Nie są one poddawane żadnej dużej obróbce. Dlatego zakładanie licówek kompozytowych jest procesem nieinwazyjnym i całkowicie odwracalnym – jeżeli licówki Ci się znudzą i zapragniesz przywrócić zęby do poprzedniego stanu, nie ma żadnych przeszkód.
Inaczej bywa z licówkami porcelanowymi. Żeby je zamocować, rzeczywiście może okazać się konieczne szlifowanie szkliwa, ale nie zawsze. Decyzję o szlifowaniu podejmuje się osobno dla każdego przypadku w zależności od tego, jakie Pacjent ma zęby i jaki efekt ma zostać osiągnięty dzięki licówkom.
Jakiemu celowi służy szlifowanie szkliwa? Otóż mimo że licówka ma zaledwie milimetr grubości, stanowi dodatkową warstwę na zębie. Staje się on więc z licówką bardziej wypukły. W części przypadków daje to korzystny efekt, pozwalający lepiej wyeksponować uśmiech. Wtedy mocuje się licówkę bez szlifowania szkliwa.
Ale w innych przypadkach uwypuklenie daje niekorzystny efekt dla estetyki zębów – szczególnie gdy z natury są one już wystarczająco wypukłe lub wysunięte do przodu. Wówczas właśnie przeprowadza się szlifowanie niewielkiej ilości szkliwa, co pozwala licówkom lepiej wpasować się w zęby. Często na przykład trzeba zeszlifować je w okolicy przydziąsłowej. Tworzy się w ten sposób rowek, który zapewnia gładkie przejście licówki w naturalny ząb.
Zeszlifowanie szkliwa jest procesem nieodwracalnym – po jego przeprowadzeniu nie można już przywrócić zębów do poprzedniego stanu.
Noszenie licówek a wpływ na zęby
A czy wieloletnie korzystanie z licówek niszczy zęby? Nie – licówki nie oddziałują negatywnie na stan zębów ani dziąseł. Zęby są dzięki nim wręcz lepiej zabezpieczone przed próchnicą, ponieważ ubytek nie powstanie pod licówką. Może oczywiście rozwinąć się w innej części zęba.
Jak przed chwilą powiedzieliśmy, licówki nie przynoszą szkody również dziąsłom, pod warunkiem, że zostały prawidłowo zamocowane i nie penetrują zbyt głęboko kieszonek dziąsłowych. Porcelana, z której są wykonywane, jest materiałem biozgodnym, a zatem nie wywołującym niekorzystnych reakcji organizmu. Nie powoduje alergii i podrażnień.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Strefy Zęba – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.