Obawiasz się, że po leczeniu kanałowym Twój ząb ściemnieje? Koniecznie przeczytaj nasz wpis! Dowiesz się, czy ciemnienie zęba to zjawisko, którego nie da się uniknąć, a także, czy istnieją sposoby, by przywrócić takiemu zebowi dawny kolor.
Czy po leczeniu kanałowym ząb zmienia odcień?
Zmiana koloru to zjawisko, które często dotyka zęby po leczeniu kanałowym, choć nie zawsze.
Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu komory zęba i kanałów korzeniowych z miazgi, czyli wewnętrznej, żywej tkanki zęba, oraz szczelnym wypełnieniu go ciekłą gutaperką. Ząb bez miazgi jest martwy. Leczenie kanałowe zatem w pewnym sensie “zabija” ząb, jest jednak przeprowadzane, aby uniknąć konieczności jego usunięcia. Często zabieg ten stanowi jedyną możliwą alternatywę dla utraty zęba. Chociaż ząb po leczeniu jest martwy, to pozostaje w zębodole i może jeszcze przez długie lata spełniać swoje funkcje.
Problem z martwymi zębami jest taki, że mają tendencję do zmieniania koloru, przez co stają się ciemniejsze niż pozostałe uzębienie i zaczynają wyraźnie odróżniać się na jego tle. Ząb może zmienić kolor na szary, siny, a w niektórych przypadkach również żółty lub brązowy.
Nie zawsze jednak proces ten zachodzi niedługo po leczeniu kanałowym. Jego przebieg zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. U części Pacjentów zęby po leczeniu kanałowym przez wiele lat zachowują swój pierwotny odcień. U innych oczywiście nie zmieniają koloru nawet po latach.
Dlaczego po leczeniu kanałowym ząb może zmieniać kolor?
Powody mogą być różne. Zmiana koloru może być spowodowana tym, że w kanaliki zębiny wnika krew lub barwniki pochodzące z materiału zastosowanego do wypełnienia kanałów. Do zmiany koloru zęba może prowadzić również zastosowanie w leczeniu kanałowym materiałów zawierających bar, jod lub srebro.
Ryzyko, że dojdzie do ciemnienia zęba, wzrasta, jeśli leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieprawidłowo, na przykład pozostała w nim nieusunięta miazga lub został niedokładnie wypełniony. Ale nawet po całkowicie dobrze przeprowadzonym leczeniu kanałowym ząb może ściemnieć.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Ciemniejący ząb po leczeniu kanałowym – co zrobić?
Ciemniejący ząb po leczeniu kanałowym to spory problem estetyczny, ponieważ taki ząb odbiega wyglądem od pozostałych, zaburzając jednolita kolorystykę uśmiechu. Ale jak zaradzić tej sytuacji?
Taki ząb można wybielić, ale nie w taki sam sposób, jak robi się to z innymi zębami. Pasty wybielające czy inne dostępne w aptece środki nie zadziałają w przypadku martwego zęba. Podobnie standardowe metody wybielania stosowane u stomatologa. To dlatego, że stosowane w nich środki działają powierzchniowo, tymczasem żeby wybielić ząb martwy, trzeba zadziałać od wewnątrz.
Dlatego jeśli chcesz rozjaśnić ząb po leczeniu kanałowym, nie wystarczy zwykły zabieg wybielający – powinieneś udać się do gabinetu, który jako osobną usługę realizuje wybielanie zębów martwych.
Przeprowadzamy ten zabieg również w Strefie Zęba Centrum. W jaki sposób przebiega? Musimy otworzyć komorę zęba, a następnie zabezpieczyć korzeń zęba, by nie przedostał się do niego środek wybielający, Następnie aplikujemy wewnątrz zęba substancję wybielającą. Żeby osiągnąć odpowiedni odcień zęba, całą procedurę trzeba zwykle kilkakrotnie powtórzyć. Wystarczy jednak trochę cierpliwości i można osiągnąć wymarzony efekt.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym i wybielaniu zębów, zapraszamy do Strefy Zęba Centrum. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.