Halitoza to przypadłość, która wpływa negatywnie na jakość życia oraz zmniejsza pewność siebie. Bywa również uciążliwa dla osób pozostających w otoczeniu Pacjenta, który zmaga się z tą dolegliwością. Dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby ją wyeliminować. Jakie są jej przyczyny i jak się jej można pozbyć? Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące halitozy.
Czym jest halitoza?
Halitoza to profesjonalne określenie nieprzyjemnego zapachu z ust. Ma ona związek z trzema zupełnie odmiennymi dolegliwościami, takimi jak:
- rzeczywista halitoza – jest to przypadłość, o której możemy mówić wtedy, gdy faktycznie z
ust danej osoby wydobywa się mało przyjemna woń; - halitofobia – jest to lęk przed nieświeżym oddechem, związany z przykrymi doświadczeniami Pacjenta odnośnie halitozy;
- pseudohalitoza – jest to przekonanie, zgodnie z którym Pacjent myśli, że zmaga się z halitozą, przy czym w rzeczywistości ten problem go nie dotyczy.
W tym artykule koncentrujemy się na halitozie rzeczywistej.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Przyczyny halitozy
Halitozę wywołują beztlenowe bakterie jamy ustnej. Ich charakterystyczny metabolizm doprowadza do powstawania lotnych związków siarki, które mają niezbyt przyjemny zapach.
Przyczyny halitozy są jednak bardziej złożone, należą do nich m.in.:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- próchnica,
- nieusunięte resztki zębowe,
- kamień i osad nazębny,
- paradontoza,
- suchy zębodół,
- kserostomia.
Inne czynniki, które sprzyjają pojawianiu się halitozy, to:
- uboga w składniki odżywcze dieta,
- palenie papierosów,
- schorzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby nerek, choroby układu oddechowego),
- niektóre leki.
Jak pozbyć się halitozy?
Jeśli zmagasz się z halitozą, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dwa razy dziennie myj zęby, zadbaj także o język i czyść go przy pomocy specjalnej skrobaczki. Zalecamy również korzystanie z nici dentystycznych (które dokładnie wyczyszczą przestrzenie międzyzębowe) oraz płynów do płukania jamy ustnej. To zdecydowanie pomoże Ci zmniejszyć ilość bakterii. Nie mniej istotne jest to, aby regularnie odwiedzać dentystę i przynajmniej raz na pół roku przeprowadzać zabieg higienizacji.
Ważne jest także to, aby wyleczyć wszystkie objęte chorobą zęby oraz wyeliminować stany zapalne błony śluzowej, jak również i dziąseł. Stomatolog może Ci polecić też odpowiednie płukanki, pasty, a nawet tabletki przeznaczone dla osób borykających się z halitozą.
Jak już wspomnieliśmy, istotna jest także odpowiednia dieta. Warto w niej uwzględnić więcej owoców i warzyw, w których znajduje się dużo wody. Dzięki temu jama ustna pozostaje wilgotna i zmniejsza się w niej ilość bakterii. W przypadku omawianego problemu dobrze jest również zrezygnować z palenia oraz spożywania alkoholu w większych ilościach.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o halitozie i o tym, jak sobie z nią poradzić, zapraszamy do Strefy Zęba – tu chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.