Wielu Pacjentów obawia się bólu podczas wizyty u dentysty. Wprawdzie w leczeniu stomatologicznym są obecnie powszechnie stosowane znieczulenia, ale co jeśli znieczulenie nie zadziała? Czy może się tak zdarzyć?
Czy znieczulenie u dentysty może nie działać?
Czy może się zdarzyć, że nie działa znieczulenie u dentysty? Tak, takie sytuacje niekiedy się zdarzają, choć dochodzi do nich rzadko. W dobrych gabinetach stomatologicznych, w których stosowane są wysokiej jakości znieczulenia, a lekarze mają wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie, ryzyko, że podane znieczulenie nie zadziała, jest naprawdę minimalne. Czasami przypadki nieskutecznego znieczulenia są związane z nieprawidłowościami w przebiegu medycznej procedury – aby uniknąć takiego ryzyka, warto leczyć się w placówkach utrzymujących wysokie standardy. Inną możliwą przyczyną jest wcześniejsze zażywanie marihuany lub innych narkotyków.
Kiedy znieczulenie zęba nie działa?
Dlaczego znieczulenie zęba nie działa? Mogą być różne przyczyny takiej sytuacji. Do najczęstszych powodów należy obecność stanu zapalnego w obrębie zęba, dziąsła lub tkanek okołowierzchołkowych. Jeżeli w tym rejonie występuje infekcja lub ropny stan zapalny, pH tkanek może znacząco się obniżyć, a wówczas efektywność działania określonych środków znieczulających może również ulec obniżeniu. Zalecane w takiej sytuacji jest zastosowanie silniejszych środków.
W innych przypadkach powód leży w warunkach anatomicznych Pacjenta. Zęby trzonowe, zwłaszcza w górnym łuku, wymagają często większej precyzji w aplikacji znieczulenia. Niektórzy Pacjenci odznaczają się też większym napięciem mięśniowym niż standardowe, co również może stanowić utrudnienie w całkowitym znieczuleniu koniecznego obszaru.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Część Pacjentów niestety ma większą wrażliwość na ból lub na bodźce obniżające skuteczność znieczulenia. Znieczulenie może też słabiej działać z powodu leków wpływających na metabolizm. Do takich środków należą niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Problemem może być również zbyt krótki czas działania środka w przypadku długotrwałych zabiegów. Jeżeli w trakcie zabiegu Pacjent zaczyna odczuwać ból, wskazane jest podanie dodatkowej dawki środka znieczulającego.
Znieczulenie w Strefie Zęba
W naszym gabinecie doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie ból podczas leczenia jest główną obawą Pacjentów. Trudno wyobrazić sobie gorsze przeżycie w gabinecie stomatologicznym niż bolesny zabieg, przy którym znieczulenie nie działa. Naszym priorytetem jest leczenie nie tylko skuteczne, ale też w pełni bezbolesne i jak najbardziej komfortowe, dlatego dbamy o wysoką jakość znieczulenia.
Stosujemy nowoczesne znieczulenie komputerowe. Nie tylko zapewnia ono całkowicie bezbolesny zabieg, ale również aplikacja środka odbywa się z zapewnieniem Pacjentowi możliwie największego komfortu. Podczas podawania środka tworzy się przed igłą tak zwany płaszcz anemizacyjny, który sprawia, że zagłębia się ona w tkankę bezboleśnie. Procesor na bieżąco analizuje opór tkanek i dobiera odpowiednie do niego ciśnienie i tempo podawania środka. W ten sposób uczucie rozpierania tkanek, które w zwykłych znieczuleniach jest źródłem bólu i dyskomfortu, zostaje ograniczone do minimum.
Przeprowadzamy również leczenie w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Polega ono na podaniu Pacjentowi anestetyków, które wprowadzają go w stan głębokiego snu. Cały zabieg mija bezboleśnie, a po wybudzeniu Pacjent ma wrażenie, że wszystko trwało jedynie chwilę. Narkoza może być dobrą opcją szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych, czasochłonnych i inwazyjnych zabiegów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o znieczuleniu w Strefie Zęba, zapraszamy do naszego gabinetu – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.