W dzisiejszych czasach leczenie u dentysty może być całkowicie bezbolesne. To dzięki nowoczesnym, skutecznym znieczuleniom. Ale jak długo one działają?
Na czym polega znieczulenie u dentysty?
Znieczulenie podaje się Pacjentowi, aby nie odczuwał bólu podczas leczenia. Jak to działa? Otóż tradycyjne znieczulenie blokuje kanał sodowy, który w komórkach nerwowych odpowiada za przekazywanie informacji o bólu do mózgu. Oczywiście efekt jest jedynie czasowy. A ile trwa? Za chwilę do tego przejdziemy.
W stomatologii stosujemy zarówno znieczulenia miejscowe, jak i ogólne. Z kolei spośród znieczuleń miejscowych najczęściej wykorzystujemy strzykawkowe znieczulenie nasiękowe. Środek jest wstrzykiwany w błonę śluzową jamy ustnej, w pobliże korzenia zęba, blokując działanie nerwów obecnych w zębinie.
W Strefie Zęba dysponujemy także znieczuleniem komputerowym. W tym przypadku podanie środka odbywa się w sposób bardziej nowoczesny. Procesor na bieżąco analizuje opór tkanek i dobiera odpowiednią do niego ilość, ciśnienie i tempo podawania środka. Dzięki temu znieczulenie podawane jest w sposób fizjologiczny, a uczucie rozpierania tkanek zostaje ograniczone do minimum.
Inną formą znieczulenia jest sedacja wziewna. W tej metodzie wykorzystujemy podtlenek azotu, czyli słynny gaz rozweselający. Dzięki niemu Pacjent czuje się odprężony i przechodzi przez zabieg bez stresu i bólu.
W najbardziej skomplikowanych przypadkach wykonujemy też zabiegi w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Pacjentowi zostają podane anestetyki, które wprowadzają go w stan snu. Zabieg przechodzi on w nieświadomości i bez odczuć bólowych.
Znieczulenie zęba – jak długo działa?
Po jakim czasie ustaje działanie znieczulenia? To zależy od kilku czynników, takich jak:
- typ znieczulenia
- ilość podanego środka
- miejsce jego podania
- zastosowana technika
- indywidualne uwarunkowania organizmu
Jednak w większości przypadków działanie znieczulenia miejscowego ustaje w kilka godzin po zabiegu. Jeżeli zastosowano standardową dawkę środka znieczulającego, z reguły przestaje on działać po upływie dwóch lub trzech godzin. Nieco dłużej trwa to, jeżeli zastosowano znieczulenie przewodowe (podawane w okolicy pnia nerwów), a nie nasiękowe. Wówczas działa ono przez około cztery godziny.
Należy pamiętać, że po zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie powinno się spożywać gorących posiłków i napojów oraz palić papierosów.
Działanie gazu rozweselającego ustępuje znacznie szybciej – znika już po pięciu minutach od zaprzestania jego podawania. Po takim zabiegu Pacjent od razu wraca niemal do swojego normalnego stanu (choć bezpośrednio po zabiegu nie powinien prowadzić samochodu).
A jak to wygląda w przypadku znieczulenia ogólnego? Wybudzenie Pacjenta z narkozy zajmuje kilka lub kilkanaście minut, ale nie wszystkie jej efekty od razu ustępują. Dlatego jeszcze 24 godziny po zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o znieczuleniach, jakie stosujemy w leczeniu stomatologicznym, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.