Implanty to coraz popularniejszy sposób na odbudowę braków zębowych. Ale czy to naprawdę dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się bliżej efektom, jakie leczenie implantologiczne pozwala osiągnąć.
Implant zęba — co to takiego?
Implant zęba to nieduży metalowy element, który dzięki swojemu kształtowi i gwintowanej powierzchni może przywodzić na myśl niewielką śrubkę. W stomatologii wykorzystujemy takie implanty do odbudowy braków zębowych. Implant wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki, w miejsce po brakującym zębie. Ponieważ implanty zwykle są wykonane z tytanu, który jest materiałem biozgodnym, nie są odrzucane przez organizm. Zamiast tego integrują się z tkanką kostną i przejmują funkcje naturalnych korzeni zębowych, stając się podstawą pod określoną odbudowę protetyczną (koronę, protezę lub most).
Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest uzupełnianie brakujących zębów. Często utrata zęba jest bagatelizowanym problemem. Szczególnie, jeżeli chodzi o któryś z zębów znajdujących się na dalszym miejscu w łuku, które nie są zbyt widoczne na co dzień. Zupełnie jakby utrata zęba miała być jedynie problemem estetycznym!
Tak jednak nie jest — brakujący ząb pociąga za sobą gorsze następstwa niż tylko “mniej ładny uśmiech”. Przede wszystkim wiąże się z występowaniem efektu Godona, polegającego na tym, że sąsiednie zęby pochylają się w kierunku luki zębowej, a ząb przeciwstawny wysuwa się stopniowo z zębodołu.
To jeszcze nie wszystko. Tkanka kostna znajdująca się w miejscu brakującego zęba zaczyna zanikać, ponieważ nie są już na nią przenoszone siły żucia, traci więc swoje naturalne obciążenie. Co może za sobą nieść wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej.
Jak widać, braki zębowe jak najbardziej powinno się uzupełniać, nawet w przypadku utraty pojedynczego zęba. A czy implanty są dobrym sposobem na odbudowę uzębienia?
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Czy warto zrobić implanty zębów?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy przeanalizować, jakie są zalety implantów:
- stabilność — implanty integrują się z tkanką kostną. Są przez nią obrośnięte i dzięki temu zapewniają mocowanym na nich protetycznym uzupełnieniom wyjątkową stabilność. Takie uzupełnienia nie przemieszczają się w jamie ustnej i nie trzeba się obawiać, że mogłyby wypaść podczas rozmowy, śmiechu czy kichania. To daje użytkownikowi implantów duży komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.
- funkcjonalność –- prace protetyczne na implantach przywracają funkcjonalność jamy ustnej w stopniu zbliżonym do naturalnej. Dzięki temu można bez przeszkód gryźć nawet twarde pokarmy, takie jak orzechy.
- pełnia smaku — tradycyjne protezy mają część podniebienną. Zakrywając podniebienie, standardowa proteza blokuje dużą część znajdujących się w jamie ustnej receptorów smakowych, tym samym zaburzając odczucie smaku. Protezy na implantach nie posiadają części podniebiennej, pozwalają więc w pełni cieszyć się smakiem potraw.
- spowolnienie zaniku kości — w przeciwieństwie do innych uzupełnień protetycznych, prace na implantach przywracają obciążenie kości szczęki lub żuchwy. Mocowanie na implantach sprawia, że na kość znów są przenoszone siły żucia, a to pozwala spowolnić proces jej zaniku.
A zatem, czy warto wstawiać implanty? Decyzję każdy powinien podjąć samodzielnie. Jak widać, to rozwiązanie ma sporo zalet. A czy są jakieś wady? Dla części Pacjentów minusem może być z pewnością cena. Leczenie implantologiczne nie jest tanie. Ale o tym, jaki będzie jego koszt w danym przypadku, można dowiedzieć się na etapie profesjonalnej i kompleksowej konsultacji z naszym lekarzem.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, odwiedź gabinet Strefa Zęba Centrum. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.