Po leczeniu zachowawczym zazwyczaj zaleca się Pacjentowi, aby trochę odczekał, zanim coś zje. Jakimi przyczynami jest to spowodowane? I jak długo należy powstrzymać się od jedzenia?
Plomba na zębie — jak długo nie jeść po założeniu?
Jak długo należy wstrzymać się z jedzeniem po wypełnieniu zęba, to kwestia indywidualna dla każdego przypadku, zależna od różnych czynników, między innymi takich jak charakter leczenia i rodzaj wypełnienia. W większości przypadków zaleca się powstrzymanie od jedzenia przez jedną lub dwie godziny, ale decyzja w każdym przypadku należy do lekarza.
Powstrzymanie się od jedzenia w zależności od rodzaju wypełnienia
Jednym z powodów zalecanego powstrzymywania się od jedzenia po leczeniu zachowawczym jest ochrona świeżo założonego wypełnienia. Niektórym wypełnieniom może zaszkodzić spożywanie posiłków zbyt wcześnie po zabiegu. Gryzienie i żucie pokarmów wiąże się z uciskaniem zębów, a jeżeli taki ucisk jest wywierany na plombę, która jeszcze nie stwardniała, może ją odkształcić i uszkodzić.
To zagrożenie występuje w przypadku wypełnień amalgamatowych i chemoutwardzalnych (między innymi glassjonomerowych). Te rodzaje plomb zachowują plastyczność jeszcze przez kilka godzin po założeniu. Jeżeli w tym czasie podda się je uciskowi, efektem może być ich rozszczelnienie.
A co ze światłoutwardzalnymi wypełnieniami kompozytowymi? Tutaj sprawa przedstawia się inaczej. Takie plomby są nakładane warstwowo, a każda ich warstwa jest z osobna poddawana naświetlaniu lampą polimeryzacyjną. Działanie jej światła sprawia, że wypełnienie natychmiast zyskuje docelową twardość, dlatego nie grozi mu odkształceniu. Dzięki temu Pacjent właściwie od razu po opuszczeniu gabinetu może spożywać posiłki bez strachu o stan wypełnienia. Są jednak inne możliwe powody, które sprawiają, że lepiej przez pewien czas się od tego powstrzymać.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Leczenie zachowawcze a jedzenie po zabiegu
Zalecenia lekarskie dotyczące powstrzymania się od jedzenia po leczeniu zachowawczym są uwarunkowane nie tylko rodzajem zastosowanego wypełnienia. Znaczenie ma również to, czy zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu. Jeżeli tak, to ze spożywaniem posiłków należy poczekać, póki nie ustąpi działanie znieczulenia, co z reguły wynosi około dwóch godzin. Jedzenie przed upływem tego czasu wiąże się z ryzykiem pogryzienia dziąseł, policzków, warg lub języka.
Ale nawet w przypadku leczenia przeprowadzanego bez znieczulenia warto po zabiegu trochę odczekać, zanim coś zjesz. Związane jest to z tym, że bezpośrednio po leczeniu ząb jest podrażniony. Na pewien czas staje się wrażliwy na nacisk, co sprawia, że używanie go do gryzienia w tym czasie nie jest w pełni komfortowe. Początkowo może wykazywać także wrażliwość na nagłe zmiany temperatury, co utrudnia spożywanie ciepłych i zimnych potraw i napojów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu zachowawczym i wypełnieniach stomatologicznych, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A)694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.