Powszechnie wiadomo, że papierosy mają niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu. Dotyczy to również zdrowa zębów i jamy ustnej.
Wpływ palenia papierosów na zdrowie zębów
Papierosy niekorzystnie wpływają na stan zębów. Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy jest z pewnością wpływ, jaki staje się widoczny w ich wyglądzie. Zawarta w papierosach nikotyna sprawia, że tkanki twarde zębów ulegają przebarwieniom, przyjmując barwę od ciemnożółtej do czarnej.
Papierosy są również w pewnym stopniu odpowiedzialne za powstawanie i rozwój próchnicy. Chodzi o to, że zawarte w papierosach substancje smoliste sprawiają, że zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a suchość w ustach jest czynnikiem, który sprzyja właśnie rozwojowi próchnicy. Ryzyko dodatkowo zwiększa też to, że papierosy wpływają na zmniejszenie absorpcji wapnia.
Palacze są aż siedmiokrotnie bardziej narażeni na choroby przyzębia. Częstym problemem Pacjentów palących papierosy są obrzęknięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła. Zęby palaczy wykazują większą podatność na kamień nazębny (dlatego osoby palące powinny częściej odbywać gabinetową higienizację). Kamień to problem nie tylko dlatego, że żyją na nim w dużym skupisku bakterie próchnicotwórcze, ale również z tego względu, że nawarstwiając się poniżej linii dziąseł, prowadzi do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych. Tworzą się stany zapalne, a jeśli się rozwiną, mogą prowadzić do rozchwiania zębów, ich przemieszczania się i obniżenia linii dziąseł. W zaawansowanym stadium choroby przyzębia grożą nawet utratą zębów.
Mówiąc o wpływie papierosów na zdrowie jamy ustnej, nie powinniśmy pomijać nie tak groźnej, ale przykrej przypadłości jak nieświeży oddech. Jest on skutkiem osadzania się w koronach zębów resztek dymu tytoniowego.
Palenie papierosów a leczenie zębów
Pacjenci nieraz pytają, czy można palić po znieczuleniu u dentysty. Otóż po każdym zabiegu w znieczuleniu miejscowym powinno się powstrzymać od palenia przez co najmniej dwie godziny. Tyle czasu wystarczy, by działanie znieczulenia ustąpiło. Dopóki to nie nastąpi, papierosy stwarzają ryzyko poparzenia.
Po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej należy odstawić papierosy na dłużej – co najmniej dwadzieścia cztery godziny, ale tak naprawdę jeszcze lepiej powstrzymać się od palenia przez okres dwóch lub trzech dni. Powód jest prosty – nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych i zaburza przepływ krwi. To przyczynia się do niedotlenienia tkanek i ich wolniejszej regeneracji. Inaczej mówiąc, gojenie pozabiegowe przebiega wolniej.
Co więcej, palenie papierosów po zabiegu usunięcia zęba zwiększa ryzyko wystąpienia “suchego zębodołu”, czyli poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co wpływa na zdrowie Twoich zębów, zapraszamy do Strefy Zęba. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.