Można rzec, że kamień nazębny jest nieodłączną częścią życia. Borykać się z nim może praktycznie każdy – zarówno osoby zaniedbujące codzienną higienę jamy ustnej, jak i Pacjenci niezwykle sumiennie dbający o swoje uzębienie. Ten twardy osad stanowi przyczynę wielu chorób, które w efekcie doprowadzają do utraty zębów oraz konieczności przeprowadzenia skomplikowanego leczenia. Oczywiście w tym momencie nasuwa się pytanie: czym właściwie jest kamień nazębny i skąd się bierze? Omówmy sobie to zagadnienie.
Czym jest kamień nazębny i jak wygląda?
Kamień nazębny to twarda struktura na powierzchni uzębienia oraz dziąseł (czasami może nawet zbierać się poniżej ich linii, tworząc tzw. kieszonki patologiczne). Przybiera on różne kolory, począwszy od odcienia szarości, aż do brunatnego koloru – jego barwa zależy w dużej mierze od spożywanych produktów, np. kawa czy herbata sprawią, że będzie znacznie ciemniejszy. Kamienia nazębnego nie da się usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów oraz innych dostępnych domowych metod, dlatego, gdy pojawi się, rekomendujemy niezwłoczną wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Proces powstawania kamienia nazębnego
Za powstawanie kamienia nazębnego odpowiedzialna jest płytka bakteryjna pokrywająca uzębienie po każdym posiłku. Przypomina ona przeźroczysty śluz, który łatwo da się usunąć za pomocą szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej. Jeżeli nie zostanie usunięta przez dłuższy czas, ulegnie powolnej mineralizacji oraz przekształci się we wspomniany kamień nazębny (z reguły proces ten zachodzi po kilkunastu godzinach). Jak można się domyślić, płytka bakteryjna osadza się praktycznie we wszystkich zakamarkach jamy ustnej, dlatego jej eliminacji powinno się poświęcać szczególną uwagę i stosować różnego rodzaju metody higienizacji.
Jak usunąć kamień nazębny?
Usuwanie kamienia nazębnego wymaga wizyty w gabinecie dentystycznym. Tam profesjonalna higienistka weryfikuje stan jamy ustnej oraz przeprowadza pełen pakiet zabiegów profilaktycznych, które skutecznie uporają się z tym niebezpiecznym osadem. Tego typu wizyty należy odbywać przynajmniej raz na pół roku, co zapewni optymalne efekty.
Zabiegi higienizacyjne pozwalające na usunięcie kamienia nazębnego:
- skaling ultradźwiękami – specjalne urządzenie emituje ultradźwięki, które wprawiają kamień nazębny w drganie oraz powodują jego pękanie i odpadanie od powierzchni zębów;
- piaskowanie – skierowanie w stronę zębów mieszanki wody i specjalnego proszku stomatologicznego pod ciśnieniem usuwa zbędne osady oraz dostarcza szkliwu fluoru;
- polerowanie – ostatni zabieg pakietu higienizacyjnego, polega na polerowaniu szkliwa specjalnymi szczoteczkami lub gumkami, przez co szkliwo ulega wygładzeniu, a zęby wyraźnemu odświeżeniu.
Jakie skutki dla jamy ustnej przyniesie nieusuwany kamień nazębny?
W kamieniu nazębnym egzystują różnego rodzaju bakterie, w tym drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Po dostarczeniu cukrów zaczynają wydzielać kwaśne substancje, powodujące demineralizację szkliwa oraz zwiększenie jego podatności na uszkodzenia. Głębsze tkanki uzębienia pozostają wówczas bez ochrony, co zwiększa ryzyko infekcji. Jeżeli stan zapalny dotrze do miazgi, wynikiem będzie uporczywy ból, którego eliminacja może stworzyć konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Bagatelizowana próchnica z czasem doprowadzi do utraty zębów, co będzie wymagało wdrożenia bardziej skomplikowanej terapii oraz zastosowania odpowiednich rekonstrukcji protetycznych.
Kamień nazębny odpowiada także za rozwój chorób przyzębia, czyli struktury odpowiadającej za utrzymanie zębów na miejscu oraz chroniącej ich korzenie. Bakterie zawarte we wspomnianym kamieniu podrażniają dziąsła, powodując ich stan zapalny oraz powolne wycofywanie się (recesję). W późniejszych stadiach schorzenie dochodzi do swojego kulminacyjnego momentu, znanego jako paradontoza – jedna z najczęstszych winowajczyń wypadania uzębienia.
Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego
Aby uchronić się od powstawania kamienia nazębnego, należy przede wszystkim poświęcić uwagę dokładnemu szczotkowaniu zębów, przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty – dzięki temu skutecznie usuniemy płytkę bakteryjną z widocznej części uzębienia. W przypadku niedostępnych dla włosia szczoteczki przestrzeni między zębami należy używać nici dentystycznej, która skutecznie usunie z nich osad. Warto uzupełniać cały proces o zastosowanie płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu (zastępowanego np. ksylitolem), gdyż pomogą wypłukać resztki jedzenia i odświeżą oddech.
Umów się na wizytę higienizacyjną!
Kamień nazębny to groźny osad, który może być źródłem wielu niebezpiecznych chorób zębów lub jamy ustnej. Jeżeli dawno nie odwiedzałeś dentysty, pora nadrobić zaległości! Kompleksowa higienizacja uzębienia uchroni Twój uśmiech przed wieloma problemami w przyszłości, a ewentualne leczenie stomatologiczne stanie się dużo łatwiejsze. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełnij formularz.