Regularna profilaktyka uzębienia przynosi same korzyści, o których w perspektywie dłuższego czas przekonuje się większość Pacjentów. Zduszenie w zarodku potencjalnych problemów dotykających jamę ustną stanowi najskuteczniejsze leczenie stomatologiczne, gdyż gwarantuje najwyższe prawdopodobieństwo sukcesu oraz oszczędzi Pacjentowi wiele stresu lub pieniędzy. Dlatego też warto przynajmniej raz na pół roku odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie wykwalifikowany stomatatolog przeprowadzi pełen zestaw zabiegów higienizacyjnych, zapewniających zębom dobrą kondycję!
Jak często chodzić do dentysty?
To bez wątpienia najważniejsze pytanie, jeśli chcemy zapewnić swojemu uśmiechowi dobre zdrowie. Kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy do roku, w półrocznych odstępach. Dentysta będzie miał wówczas okazję dokonać pełnego przeglądu uzębienia, co pozwoli na wczesne zlokalizowanie niepokojących zmian i potencjalnych chorób jamy ustnej. Dzięki temu ewentualne leczenie na pewno będzie łatwiejsze, a w wielu przypadkach może nawet uda się go uniknąć – wówczas Pacjent nie będzie narażony na zbędny stres oraz wydatek. Podczas takich spotkań znajdzie się czas do przeprowadzenia pełnego pakietu zabiegów higienizacyjnych, eliminujących kamień nazębny czy pozostałe groźne osady.
Kamień nazębny – jak powstaje i jak go usunąć?
Najczęstszym powodem utraty zębów jest próchnica wywołana przez zalegający na ich powierzchni kamień nazębny. Osad ten zawiera mnóstwo drobnoustrojów, które przy odpowiednim środowisku (np. obfitującym w dużą ilość węglowodanów) wydzielają kwaśne substancje prowadzące do niszczenia szkliwa oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających uzębienie i stabilizujących je.
Jak powstaje kamień nazębny? Po każdym posiłku na uzębieniu osadza się przeźroczysta płytka bakteryjna, którą należy jak najszybciej usunąć przy pomocy szczoteczki i pasty. Jeżeli zostanie ona zbagatelizowana, po kilku godzinach zacznie ulegać mineralizacji oraz przekształcać w twardą strukturę – jest nią wspomniany kamień. Nie da się go usunąć za pomocą domowych metod, jedynym sposobem są odwiedziny gabinetu stomatologicznego, gdzie zostanie przeprowadzony skaling ultradźwiękami, czyli zabieg mający na celu usunięcie kłopotliwego osadu.
Warto zaznaczyć, że kamień może się odkładać również na dziąsłach oraz poniżej ich linii, w kieszonkach dziąsłowych. Jeżeli przeniknie w ich głąb, konieczne może okazać się przeprowadzenie nieco bardziej inwazyjnego zabiegu, jakim jest kiretaż. Za pomocą specjalnych narzędzi i urządzeń ekspert usunie złogi kamienia, zapobiegając stanom zapalnym przyzębia oraz wystąpieniu niebezpieczniejszych schorzeń.
Gabinetowa higienizacja, czyli prosty sposób na usunięcie kamienia nazębnego i innych niebezpiecznych osadów
Gabinetowa profilaktyka uzębienia wykonywana jest przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną, która przeprowadza kilka komfortowych i mało inwazyjnych zabiegów eliminujących kamień nazębny, a także drobniejsze przebarwienia na zębach.
Pierwszym zabiegiem wykonywanym w rakach pakietu higienizacyjnego jest skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Polega on na skierowaniu ultradźwięków emitowanych przez końcówkę specjalnego urządzenia w kierunku kamienia . Kamień zostaje wprowadzony w drgania i ulega pękaniu, dzięki czemu bez przeszkód odpada nawet z trudno dostępnych przestrzeni. Ponieważ procedura jest mało inwazyjna, przebiega całkowicie bezboleśnie oraz komfortowo.
Kolejnym punktem higienizacji jest piaskowanie – w stronę zębów kierowany jest strumień wody wymieszanej ze specjalnym proszkiem stomatologicznym, który usuwa osady z powierzchni szkliwa oraz dostarcza mu pewnej dawki fluoru. Podobnie jak skaling, piaskowanie jest bezbolesne i nie wywołuje nadmiernego dyskomfortu.
Celem polerowania zębów jest wygładzenie ich powierzchni oraz nadania im większego połysku. Używa się do tego specjalnych szczoteczek, gumek lub pasków, a sama czynność trwa do 20 minut. Po jej zakończeniu wygląd uzębienia ulega odświeżeniu, gdyż poprawione zostają jego właściwości odbijania światła.
Ostatni krok stanowi lakowanie uzębienia specjalnym lakierem zawierającym dużą ilość fluoru. Każda strona zębów jest nim dokładnie pokrywana, dzięki czemu szkliwo otrzymuje niezbędną ilość tego ważnego minerału i ulega wzmocnieniu. Zabieg ten wykonywany przede wszystkim w przypadku dzieci, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystali z niego także dorośli Pacjenci.
Co możesz teraz zrobić?
Pamiętaj, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą dentyście wcześnie wykryć niepokojące zmiany w jamie ustnej, dzięki czemu szybko wdroży odpowiednie działania. Ułatwi Ci to przyszłe leczenie, a w wielu przypadkach sprawi, że go unikniesz! Jeśli chcesz poddać swój uśmiech kontroli i podjąć się gabinetowej higienizacji, Strefa Zęba to znakomity wybór! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.