Czy można korzystać ze znieczulenia dentystycznego podczas okresu? Niejedna Pacjentka zadaje sobie to pytanie. Czy miesiączka wpływa na skuteczność znieczulenia? Czy znieczulenie ma wpływ na regularność miesiączki? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania.
Okres a znieczulenie u dentysty
W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie, czy miesiączka ma wpływ na skuteczność znieczulenia? Otóż nie można wykluczyć, że taki wpływ będzie rzeczywiście zauważalny. Podczas okresu, a nawet jeszcze kilka dni wcześniej wzrasta odczuwalność bólu. Dlaczego tak się dzieje? To z powodu spadku ilości estrogenu, przez który zmniejsza się również produkcja endorfin. A jednym z zadań endorfin jest właśnie tłumienie bólu. Ponieważ podczas okresu jest ich mniej, odczucie bólu może być nawet dwa razy silniejsze niż zwykle.
Dlatego najlepiej odłożyć wizytę u dentysty na czas po zakończeniu okresu, jeżeli masz taką możliwość – mimo że nowoczesne znieczulenia pozwalają w dużym stopniu zniwelować ból.
Znieczulenie zęba a okres
Odpowiedzieliśmy zatem na pytanie, czy okres wpływa na znieczulenie, a teraz zastanówmy się nad zagadnieniem, czy znieczulenie u dentysty może opóźnić okres?
A odpowiedź brzmi: to zależy od rodzaju znieczulenia. W standardowym leczeniu stomatologicznym zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zasięg jego działania jest ograniczony do miejsca jego podania (dlatego właśnie nazywamy je “miejscowym”). Nie ma ono zatem wpływu na pozostałe obszary organizmu. Tym samym, nie zaburza również regularności cyklu miesiączkowego.
Inaczej ma się sytuacja ze znieczuleniem ogólnym czyli narkozą. Takie znieczulenie wywiera wpływ na cały organizm i może spowodować opóźnienie okresu. Zabiegi w narkozie ogólnie nie są wskazane w trakcie miesiączki, ponieważ mogą prowadzić do jej zaburzeń.
Miesiączka a leczenie stomatologiczne
A czy okres ma wpływ na inne aspekty leczenia stomatologicznego? Warto zdawać sobie sprawę, że w trakcie miesiączki zmniejsza się krzepliwość krwi. To sprawia, że tkanki wolniej się goją i występuje zwiększone ryzyko krwotoków. Dlatego okres może stanowić przeciwwskazanie do zabiegów chirurgicznych (np. usunięcia zęba czy wszczepienia implantów) – choć to zależy oczywiście od oceny lekarza. Można natomiast w tym czasie bezpiecznie poddawać się mało inwazyjnym zabiegom (na przykład higienizacji i leczeniu zachowawczemu).
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak bezpiecznie leczyć się w trakcie okresu, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.