Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym zwane potocznie narkozą jest stosowane w sytuacji, gdy miejscowa forma anestezji jest z jakichś przyczyn niewystarczająca. Z pewnością jest to skuteczna metoda leczenia zębów u osób zmagających się z dentofobią (paniczny lęk przed dentystą). Nie jest to jednak jedyna grupa osób korzystających z leczenia zębów pod narkozą.
Z jakich sytuacjach najczęściej stosuje narkozę? Na czym polega znieczulenie ogólne? Przybliżymy temat w dalszej części artykułu.
Czym jest narkoza?
Przede wszystkim leczenie zębów pod narkozą to bezpieczna i kontrolowana przez lekarza-anestezjologa procedura. Polega ona na zaaplikowaniu środka znieczulającego, będącego kombinacją leków podawanych drogą wziewną i iniekcyjną. Leczenie zębów w narkozie odbywa się z wyłączeniem świadomości Pacjenta, który znajduje się w stanie uśpienia. Nie dochodzi do stymulacji nerwowej, co sprawia, że posiada w tym czasie żadnych odruchów i odczuć. Dzięki temu możliwe jest sprawne przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, które nie pozostawiają u Pacjenta przykrych wspomnień.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
W jakich przypadkach narkoza jest niezbędna?
Zabiegi stomatologiczne w pełnym znieczuleniu są obecnie coraz częściej przeprowadzane. Pomimo iż w większości procedur stosuje się znieczulenie miejscowe lub w sedację nwziewną (zwaną gazem rozweselającym), są przypadki, kiedy leczenie stomatologiczne pod narkozą jest koniecznością. Poza wspomnianymi już Pacjentami z dentofobią procedura ta jest stosowana również u osób wymagających przeprowadzenia rozległych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, czy chirurgii stomatologicznej. Sprawdzi się także u małych dzieci, które, z uwagi na zaawansowaną próchnicę, muszą mieć wdrożone szybkie leczenie, a nie potrafią jeszcze współpracować z dentystą. Znieczulenie ogólne jest również niezbędne u Pacjentów upośledzonych umysłowo czy z chorobami psychicznymi.
Jak wygląda leczenie pod narkozą?
Znieczulenie ogólne zazwyczaj kojarzone jest z poważnymi operacjami na bloku, w których uczestniczy kilku lekarzy i szerokie grono osób asystujących.
Leczenie zębów pod narkozą, choć wykazuje pewne podobieństwa, to jednak wygląda nieco inaczej. Do jego przeprowadzenia zaangażowane są dwa zespoły: dentysta oraz wykwalifikowany lekarz — anestezjolog wraz z asystentami.
Procedura poprzedzona jest szczegółowym wywiadem medycznym, podczas którego anestezjolog poznaje historię choroby Pacjenta oraz przeprowadza niezbędne badania diagnostyczne. Na ich podstawie dokonuje wstępnej kwalifikacji Pacjenta do zabiegu w narkozie, czyli pełnym znieczuleniu. W przypadku silnego stresu procedura może być poprzedzona podaniem leków uspokajających.
Warto zaznaczyć, że zabieg odbywa się w komfortowych warunkach, najczęściej ambulatoryjnych. W Strefie Zęba gabinet, w którym przeprowadzany jest zabieg w narkozie, wyposażony jest w wysokiej klasy w aparaturę służącą monitorowaniu parametrów życiowych. Ponadto ściśle przestrzegamy zasad higieny i sterylności, aby zapobiec wszelkim zakażeniom.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Rola doświadczonego anestezjologa
Leczenie zębów w narkozie leży w kompetencjach anestezjologa. To on czuwa nad bezpiecznym przebiegiem całego procesu; począwszy od wprowadzenia Pacjenta w znieczulenie ogólne, przez utrzymanie go w stanie śpiączki podczas trwania zabiegu, a skończywszy na bezpiecznym wybudzeniu po ukończonym zabiegu. Jest to bardzo poważna rola, wymagająca od lekarza dużego doświadczenia i wysokiego poziomu kompetencji. W trakcie znieczulenia ogólnego Pacjent musi być zapewnioną drożność dróg oddechowych oraz wentylację zewnętrzną.
Dlatego też powinien się odbywać w gabinecie specjalnie do tego wyposażonym oraz w obecności doświadczonego zespołu anestezjologicznego. Znieczulenie ogólne ma charakter tymczasowy, dlatego po zabiegu Pacjent może powrócić do codziennych obowiązków. Oczywiście należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza, które pozwolą uniknąć po zabiegowych komplikacji.
Ekstrakcja (usuwanie) zębów w pełnym znieczuleniu
Jednym z najpopularniejszych zabiegów, podczas którego stosowana jest narkoza to usuwanie zębów. Wielu Pacjentów czuje obawy przed wyrywaniem zębów, chociaż obecnie istnieją różne formy znieczulenia, które znoszą wszelkie dolegliwości bólowe i dyskomfort podczas zabiegów. Jednak w przypadku usuwania większej liczby zębów czy chirurgicznej ekstrakcji np. zębów zatrzymanych, narkoza może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Już podczas jednej wizyty w gabinecie można rozwiązać wszystkie problemy dotyczące ekstrakcji zębów, co przy zastosowaniu konwencjonalnych metod, wiązałoby się z koniecznością odbycia kilku wizyt. W przypadku Pacjentów posiadających silne traumy, wynikające z wcześniejszej historii leczenia, narkoza może okazać się wybawieniem. Pacjent pozbywa się bowiem wszelkich odczuć bólowych i nie pamięta zabiegu, co umożliwia komfortowe przejście przez cały proces leczenia, bez konieczności rozkładania go na wiele etapów.
Umów się na wizytę!
Twoje uzębienie wymaga kompleksowego leczenia i raczej nie obędzie się bez ekstrakcji zębów, przed którą odczuwasz paniczny lęk? A może Twoje małe dziecko zmaga się z zaawansowaną próchnicą i konieczne będzie szybkie rozpoczęcie leczenia? Umów się na wizytę konsultacyjną w Strefie Zęba! Nasz doświadczony zespół lekarzy i anestezjologów bezpiecznie przeprowadzi Cię przez cały proces leczenia. Z przyjemnością pomożemy Ci zrealizować marzenia o pięknym i zdrowym uśmiechu! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) bądź wypełniając formularz.