Narkoza u dentysty – czy dzieci również mogą z niej skorzystać?


Narkoza – znieczulenie ogólne. Nie od dziś stosowane w stomatologii. Wielu Pacjentów miało okazję już z niej skorzystać. Ale czy ten typ znieczulenia stosuje się również u dzieci?
Narkoza – czym jest znieczulenie ogólne?
Narkoza, czyli znieczulenie ogólne, polega na tym, że za pomocą odpowiednich środków farmaceutycznych, czyli anestetyków, wprowadza się Pacjenta w stan zbliżony do snu, w którym jest on pozbawiony świadomości i nie odczuwa bólu.
Przed zabiegiem w narkozie lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny i diagnostykę, aby jak najściślej określić możliwość użycia narkozy – chodzi o zagwarantowanie możliwie największego bezpieczeństwa zabiegu.
Przynajmniej przez sześć godzin przed zabiegiem Pacjent nie powinien nic jeść, a przez cztery godziny przed zabiegiem również pić.
Anestetyki są podawane drogą dożylną, lub dodatkowo jeszcze wziewną. Proces ten nadzorowany jest przez zespół anestezjologiczny. Dopiero po zapadnięciu Pacjenta w sen stomatolog przystępuje do wykonywania czynności zabiegowych. Przez cały czas zabiegu zespół anestezjologiczny kontroluje stan Pacjenta, aż do momentu jego całkowitego wybudzenia, monitorując jego wrażliwość na bodźce zewnętrzne oraz prawidłowość odruchów.
Czy narkozę u dentysty stosuje się w przypadku dzieci?
Czy dzieci również mogą skorzystać z narkozy u dentysty? Tak, znieczulenie ogólne jest stosowane również w stomatologii dziecięcej. Stosuje się ją przede wszystkim u dzieci cierpiących na dentofobię – paniczny lęk przed dentystą i podjęciem jakiegokolwiek leczenia stomatologicznego. Bywa pomocna też w przypadku, gdy mali Pacjenci nie potrafią współpracować z lekarzem, na przykład z powodu swojej nadpobudliwości, lub muszą poddać się rozległym zabiegom – narkoza umożliwia przeleczenie wielu zębów podczas jednej wizyty.
Zabieg pod narkozą u dzieci przebiega podobnie jak u dorosłych Pacjentów, chociaż z drobnymi różnicami. Wywiad medyczny przeprowadzany jest tutaj nie z małym Pacjentem, lecz z jego rodzicami – w ten sposób anestezjolog zapoznaje się z historią chorób dziecka i dowiaduje, czy istnieją przeciwwskazania dla zastosowania narkozy.
Podanie narkozy poprzedza premedykacja, czyli podanie leków, które uspokoją dziecko, obniżając poziom jego stresu. Następnym krokiem jest wprowadzenie w narkozę – środki farmakologiczne podawane są zazwyczaj przez maseczkę. Wenflon zakładany jest dopiero po zaśnięciu dziecka, by nie przysparzać mu stresu. Czasem dodatkowo stosuje się również znieczulenie miejscowe, by dziecko nie odczuwało bólu bezpośrednio po zabiegu i wybudzeniu. Po wybudzeniu przez około pół godziny dziecko pozostaje pod obserwacją.
Czy narkoza jest dla dzieci bezpieczna?
Rodzice nieraz mają obawy, czy znieczulenie ogólne dla ich dzieci jest całkowicie bezpieczne. Zabieg w narkozie jest przeprowadzany w ten sposób, by jak najbardziej ograniczyć ryzyko możliwych powikłań. Po to przeprowadza się wywiad medyczny, po to nad przebiegiem zabiegu czuwa doświadczony zespół anestezjologiczny i po to także dziecko znajduje się pod obserwacją po zabiegu, Nie zmienia to jednak faktu, że narkoza jest dosyć inwazyjną metodą znieczulenia i nie zawsze można uniknąć skutków ubocznych – najczęstsze to zawroty głowy, nudności, wymioty i objawy przesuszenia śluzówki, takie jak ból gardła i chrypka. Narkoza wiąże się też z ryzykiem poważniejszym powikłań, zależnych głównie od ogólnego zdrowia Pacjenta.
Dlatego narkozę stosuje się jedynie w określonych przypadkach, kiedy inne rozwiązania mogą okazać się niewystarczające. Na co dzień natomiast, do zwykłych zabiegów, w miarę możliwości warto sięgać po równie skuteczne, a mniej inwazyjne typy znieczulenia. Warte polecenia jest komputerowe znieczulenie The Wand, które pozwala dobrać optymalną dawkę środka znieczulającego, a także sedacja, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. To ostatnie jest szczególnie lubiane przez dzieci.
Co możesz teraz zrobić?
Nowoczesna stomatologia dysponuje całym wachlarzem efektywnych metod znieczulających, dzięki którym leczenie przebiega bezboleśnie i bezstresowo. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zębami, nie musisz się obawiać, że źle zniesie leczenie – przyjdź z nim do Strefy Zęba. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 606 703 793 lub wypełniając formularz.
Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu, więc oczywiście również dla zębów i jamy ustnej. Co warto jeść, a czego lepiej unikać? O tym mówi nasz dzisiejszy wpis. Wapń […]
Leczenie zębów jest dla każdego dziecka przeżyciem, które nie zawsze wiąże się z pozytywnymi emocjami. Mali Pacjenci dużo bardziej się stresują, co przekłada się na rozwój traum rzutujących […]
Czym jest zanik kości szczęki? Jakie są przyczyny tej dolegliwości i w jaki sposób się przed nią uchronić? A jeśli nie uda się ustrzec, to czy da się […]
Zobacz opinie naszych Pacjentów





































