Czy implant zęba może zostać odrzucony przez organizm? W naszym najnowszym wpisie poruszamy ważny temat komplikacji podczas leczenia implantologicznego.
Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Leczenie implantologiczne odznacza się bardzo wysoką skutecznością, jednak w pewnych przypadkach może dojść do odrzucenia implantu przez organizm. Taka sytuacja zdarza się zaledwie w 1,5%-2% wszystkich przypadków, co oznacza, że na tysiąc wszczepionych implantów zostaje odrzuconych nie więcej niż dwadzieścia.
Żeby leczenie implantologiczne było skuteczne, implant po wszczepieniu w kość żuchwy lub szczęki musi się z nią zintegrować. To proces noszący nazwę osteointegracji. Tkanka kostna obrasta implant, dzięki czemu uzyskuje on potrzebną stabilność – w ten sposób może przejąć funkcje naturalnego korzenia zęba i stać się stabilną podstawą pod wybraną odbudowę protetyczną. Osteointegracja zajmuje zwykle 3-6 miesięcy. Zdarza się jednak, że proces ten zostanie zaburzony i nie zakończy się sukcesem – wtedy właśnie dochodzi do odrzucenia implantu.
Objawy odrzucenia implantu zęba
Jak można rozpoznać, że doszło do odrzucenia implantu zęba? Nie od razu Pacjent jest w stanie sam wyczuć, że proces osteointegracji nie przebiega właściwie. W tym początkowym etapie tylko badanie RTG może wykazać nieprawidłowości, ponieważ pierwszym objawem odrzucenia implantu jest utrata masy kostnej w jego bezpośredniej okolicy.
Jeżeli w tym momencie nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze, sytuacja będzie się pogarszać i w końcu Pacjent sam będzie mógł dostrzec objawy odrzucenia implantu. Symptomy te są związane ze stanem zapalnym tkanek – to ból, opuchlizna i krwawienie. Takie objawy nie zawsze muszą oznaczać, że doszło do odrzucenia implantu, niemniej stanowią ważny sygnał ostrzegawczy.
Jakie są przyczyny odrzucenia implantu?
Dlaczego dochodzi do odrzucenia implantu? Przyczyną miejscową są mikroruchy implantu, które są efektem jego zbyt słabego umocowania w kości. Powodem takiej sytuacji może być niewystarczająca jakość implantu. Aby uniknąć takich przypadków, należy stosować jedynie implanty z metalu czystego pod względem składu chemicznego i sterylności.
Przyczyną odrzucenia implantu może być również postępowanie samego Pacjenta. Jeżeli nie stosuje się on do lekarskich zaleceń pozabiegowych, które dotyczą przede wszystkim higieny jamy ustnej, skutkiem mogą być stany zapalne prowadzące do odrzucenia implantu.
Do odrzucenia implantu może dojść również z powodu zaawansowanego wieku Pacjenta. Po siedemdziesiątym roku życia ryzyko niepowodzenia osteointegracji jest większe. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem rozwijają się schorzenia, które mają niekorzystny wpływ na stan tkanki kostnej.
Co zrobić, jeśli dojdzie do odrzucenia implantu?
Odrzucenie implantu to pewna niedogodność, ale nie jest to jeszcze koniec świata. Fakt, że implant się nie przyjął, nie musi wcale oznaczać, że skuteczna implantacja jest w przypadku danego Pacjenta niemożliwa. Odrzucony implant należy wykręcić oraz przeprowadzić szczegółową diagnostykę, która pozwoli ustalić przyczynę niepowodzenia. Wówczas można wszczepić implant ponownie, przy podjęciu działań, które zwiększą szanse powodzenia. W części przypadków na przykład może pomóc przeprowadzenie zabiegu takiego jak sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej, przygotowującego podłoże kostne dla implantu
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Strefy Zęba Centrum. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.