Podniesienie dna zatoki szczękowej to w wielu przypadkach konieczny zabieg. Ale czy jest on bezpieczny? Jakie mogą być powikłania i jak należy postępować po zabiegu, żeby ich uniknąć?
Krótko o Sinus Lift
Podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli Sinus Lift, to zabieg wykonywany, jeżeli brakuje warstwy kości, która w normalnym układzie oddziela dno zatoki szczękowej od korzeni zęba. Ten problem może wiązać się z łatwym rozprzestrzenianiem się infekcji, a także utrudnia leczenie implantologiczne. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest właśnie odbudowa kości za pomocą zabiegu Sinus Lift.
W przypadku większych ubytków kostnych jest on wykonywany metodą otwartą. Można w ten sposób podnieść dno zatoki nawet o 10 mm. Dostęp do zatoki uzyskuje się z bocznego otworu, wykonanego w jej ścianie po oddzieleniu błony śluzowej. Po wprowadzeniu w odpowiednie miejsce materiału kostnego lub kościozastępczego to okienko kostne przykrywa się specjalną membraną.
Metoda zamknięta jest stosowana przy mniejszych ubytkach kości, nieprzekraczających 3 mm. W tym wariancie zabiegu chirurg uzyskuje dostęp do światła zatoki, wykorzystując otwór wywiercony w kości pod implant. Ta metoda jest mniej inwazyjna i pozwala podczas jednego zabiegu przeprowadzić podniesienie dna zatoki i implantację.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – powikłania
Sinus Lift wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek, a mimo to należy do bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jednak – jak zresztą większość zabiegów chirurgicznych – jest obarczony pewnym ryzykiem powikłań.
Najczęstsze z nich to opuchlizna, rozległy siniec i dolegliwości bólowe. Nie są to zatem groźne dolegliwości i powinny same szybko ustąpić. Można je łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych i zimnych okładów w okolicy szczęki.
Gojenie ran pozabiegowych nie powinno być długotrwałe. W przypadku zabiegu takiego jak podniesienie dna zatoki szczękowej opuchlizna powinna ustąpić w przeciągu 2-6 dni. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią samoistnie, należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg. Nie powinno się bagatelizować tej sprawy. Jeżeli te objawy będą się nasilać, może nastąpić ich przerodzenie się w stany zapalne.
Do rzadziej występujących skutków ubocznych należy perforacja dna zatoki szczękowej, czyli przerwanie błony śluzowej. Do szczególnie rzadkich powikłań należy rozejście się brzegów rany i utrata materiału kościotwórczego.
Zalecenia po zabiegu Sinus Lift
Aby uniknąć powikłań i by wszystko przebiegło prawidłowo, po operacji podniesienia dna zatoki należy ściśle stosować się do lekarskich zaleceń. Przede wszystkim przez około 2-3 tygodnie po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie powinno się w tym czasie uprawiać aktywności sportowej, ani podnosić ciężkich przedmiotów. Należy także unikać gwałtownych ruchów głową i schylania się. Pewne ryzyko, ze względu na duże różnice ciśnienia, mogą sprawiać podróże samolotem.
Osobną kwestią jest dieta – w tym pierwszym okresie po zabiegu Sinus Lift powinna ona być lekkostrawna. Najlepiej w tym czasie spożywać potrawy półpłynne, nie wymagające gryzienia (chodzi o to, żeby nie przeciążać szczęki żuciem). Powinno się też unikać ciepłych potraw i napojów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podniesieniu dna zatoki szczękowej, zapraszamy do Strefy Zęba – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.