W ramach leczenia stomatologicznego przeprowadza się również zabiegi chirurgiczne. Jednym z nich jest resekcja wierzchołka korzenia zęba, polegająca na odcięciu jego fragmentu, który uległ stanowi zapalnemu. Procedura przebiega bezboleśnie, gdyż w jej trakcie używane są znieczulenia miejscowe bądź komputerowe, eliminujące wszelki ból na każdym etapie realizacji.
Kiedy zachodzi konieczność resekcji wierzchołka korzenia zęba?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest konieczna, kiedy tkanki okołowierzchołkowe uległy stanowi zapalnemu, którego nie da się wyeliminować za pomocą leczenia endodontycznego. Zauważmy, że zabiegowi poddaje się zainfekowane tkanki o powierzchni nieprzekraczające 1/3 długości korzenia zęba – np. torbiele czy ziarniniaki. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu są określane na podstawie badań diagnostycznych.
Jak wygląda resekcja wierzchołka korzenia zęba?
- Pierwszy etap stanowi konsultacja, podczas której dentysta rozmawia z Pacjentem na temat problemu oraz przeprowadza diagnostykę. Następnie planuje leczenie i sporządza kosztorys, aby wszystkie aspekty procesu były zrozumiałe.
- Podczas kolejnej wizyty chirurg rozpoczyna procedurę. Wpierw dezynfekuje pole zabiegowe oraz jamę ustną, aby podczas realizacji nie doszło do żadnego zakażenia zdrowych tkanek.
- Następnie pole zabiegowe zostaje dokładnie znieczulone, aby proces był całkowicie bezbolesny.
- Kiedy już chirurg zapewni sobie sterylne warunki pracy, nacina tkanki w okolicy wierzchołka korzenia i usuwa jego część, która zmaga się ze stanem zapalnym.
- Kiedy konkretny fragment korzenia zostanie usunięty, jego pozostała część jest zabezpieczana materiałem kościozastępczym pokrytym specjalną membraną. Uzupełnia to powstały ubytek tkanek kostnych oraz umożliwia ich stopniową odbudowę.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Jak postępować po zabiegu resekcji korzenia zęba?
- Stosowanie zimnych okładów przykładanych do zewnętrznej części policzka;
- po zabiegu Pacjent powinien unikać gorących i twardych posiłków, przynajmniej przez następne kilka godzin;
- sumiennie przyjmować leki zalecane przez dentystę;
- podczas szczotkowania zębów powinno się unikać okolicy pola zabiegowego, aby go nie podrażnić;
- przynajmniej 12 godzin od wykonania zabiegu należy odstąpić od wysiłku fizycznego, szczególnie ćwiczeń – mogłyby one doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków, które naruszyłyby pole zabiegowe;
- w razie jakichkolwiek podejrzanych objawów niezwłocznie kontaktować się ze stomatologiem.
Resekcja korzenia zęba – przeciwwskazania
- wady zgryzu, szczególnie nieodpowiednie rozmieszczenie zębów w łuku;
- poważny stan zapalny zęba, obejmujący cały ząb;
- opryszczki;
- początkowy okres ciąży, szczególnie pierwszy trymestr;
- nieunormowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, dysfunkcje nerek;
- nieleczone choroby przyzębia.
Co możesz teraz zrobić?
Resekcja wierzchołka korzenia pozwala często uratować ząb przed usunięciem. W Strefie Zęba zabieg ten przeprowadzamy zazwyczaj całkowicie bezboleśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnym form znieczulania na czele z narkozą! Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.