Problem z brakami zębowymi pozwalają rozwiązać nowoczesne protezy zębowe całkowite i częściowe. W Strefie Zęba mamy do zaoferowania różne rodzaje protez zębów. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym ich typom.
Proteza akrylowa
Proteza akrylowa to proteza ruchoma opierająca się na dziąśle. Może być całkowita lub częściowa. W jamie ustnej utrzymuje się dzięki warstwie mocującej pomiędzy płytą protezy a szczęką i żuchwą lub – w przypadku protezy częściowej – dzięki wykonywanym bezpośrednio na zębach metalowym klamrom.
Jedną z największych zalet protez akrylowych jest cena – to najtańszy ze wszystkich typów protez. Zarówno ich estetyka, jak i funkcjonalność, choć nie każdego zadowolą, dla wielu Pacjentów są w zupełności wystarczające. Problem może natomiast stanowić stosunkowo długi czas potrzebny, aby przywyknąć do protezy i nauczyć się z nią dobrze funkcjonować (w początkowym okresie Pacjent może mieć na przykład trudności, aby wyraźnie mówić).
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa jest skonstruowana z elementów metalowych i akrylowych (lub akronowych, jeśli jest to proteza szkieletowa elastyczna). Jest mocowana dzięki klamrom, utrzymującym ją na właściwym miejscu, oraz zaczepom i zatrzaskom o funkcji podpierającej. Taka szkieletowa proteza na zatrzaskach jest stosowana w przypadkach, gdy Pacjent posiada jeszcze częściowo zęby własne, ale jednocześnie braki zębowe są zbyt duże, by uzupełnić je za pomocą mostów.
Proteza szkieletowa jest bardziej komfortowym rozwiązaniem niż tradycyjna proteza akrylowa. Dzięki wykorzystaniu metalu w jej konstrukcji, ma ona mniejsze rozmiary i tym samym zapewnia większy komfort użytkowania. Jest też bardziej stabilna niż protezy akrylowe.
Ważne jest też, że proteza szkieletowa zapewnia bardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia – zamiast wyłącznie na błonę śluzową, są one częściowo przenoszone na pozostające w jamie ustnej zęby i kość. Pozwala to na odtworzenie w większym stopniu naturalnego procesu żucia i przyhamowanie zaniku kości.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Proteza teleskopowa
Kluczowy element takiej protezy to korona teleskopowa – jej wewnętrzna część jest na stałe zacementowana w oszlifowanym zębie, a korona zewnętrzna stanowi łącznik z zębem filarowym. Jest to zatem typ protezy mocowany na pozostałościach zębów (lub na rekonstrukcji umieszczonej na implantach).
Proteza teleskopowa jest zalecana dla osób z paradontozą, ponieważ oprócz funkcji protetycznej spełnia też rolę szynowania, czyli przytrzymuje rozchwiane zęby, stabilizując je w ten sposób.
Proteza teleskopowa odznacza się dużą stabilnością. Nie trzeba się obawiać, że będzie się przemieszczać w jamie ustnej. Ma też dłuższą żywotność niż tradycyjne protezy i szybciej można się do niej zaadaptować. Dodatkowym plusem jest to, że w przypadku, gdyby doszło do utraty kolejnych zębów, taką protezę bez problemu można rozszerzać.
Proteza na implantach
Implanty to rodzaj małych śrubek, wszczepianych w kość w miejsce korzeni zębowych. Integrują się one z kością i w tej sposób stają się stabilną podstawą dla rekonstrukcji protetycznej, takiej jak na przykład właśnie proteza na implantach.
Proteza taka przywraca funkcjonalność jamy ustnej w znacznie większym stopniu niż wcześniej opisane protezy. Pozwala też w pełni cieszyć się smakiem potraw, gdyż nie posiada części podniebiennej, która blokowałaby część receptorów smakowych.
Umocowanie protezy na implantach wpływa też na fizjologiczne przenoszenie sił żucia na kość. W ten sposób proteza zapobiega zanikowi kości.
Co możesz teraz zrobić?
Odpowiednio dobrana proteza pozwala odbudować uzębienie i przywrócić funkcjonalność jamy ustnej. Przyjdź do Strefy Zęba, a zdiagnozujemy Twój problem i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.