

Minęły już czasy, gdy wizyta u dentysty nieodmiennie kojarzyła się z bólem i dyskomfortem. Nowoczesna stomatologia dysponuje szerokim wachlarzem skutecznych metod, które pozwalają przejść przez leczenie bez bólu i stresu. Jakie znieczulenia są w tym celu stosowane?
Znieczulenie powierzchniowe
Gdy chodzi o rodzaje znieczulenia dentystycznego, z pewnością do tych najbardziej komfortowych należy znieczulenie powierzchniowe. To dlatego, że jest ono całkowicie bezinwazyjne. Jego aplikacja nie wymaga wkłuwania się w tkankę i wstrzykiwania środka. Zamiast tego środek znieczulający w formie żelu lub aerozolu rozprowadza się na powierzchni tkanek w okolicy zęba. Nie ulega wątpliwości, że ze względu na bezbolesną aplikację mogłoby to być ulubione znieczulenie Pacjentów, niestety jego działanie nie należy do mocnych. Znieczulenie powierzchniowe samodzielnie nie zapewni więc bezbolesnego zabiegu, natomiast niweluje ból związany z podaniem znieczulenia strzykawkowego.
Znieczulenie nasiękowe
Inna nazwa tej metody znieczulenia u dentysty to znieczulenie infiltracyjne. Aplikacja jest przeprowadzana poprzez zastrzyk w dziąsło w najbliższej okolicy leczonego zęba. W ten sposób komórki nerwowe w tym obszarze, obejmującym dziąsło, język i policzek, zostają pozbawione czucia.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Znieczulenie przewodowe
To znieczulenie silniejsze niż wyżej wymienione rodzaje znieczuleń u dentysty. W tej metodzie środek wstrzykiwany jest bezpośrednio w nerw zęba. Po aplikacji Pacjent nie odczuwa nie tylko bólu, ale też zimna, ciepła i dotyku. Zaletą znieczulenia przewodowego jest długi czas działania – nawet do czterech godzin. Dlatego jest ono wykorzystywane przy bardziej złożonych i czasochłonnych zabiegach.
Znieczulenie śródwięzadłowe
To znieczulenie jest aplikowane do ozębnej przy użyciu strzykawki ciśnieniowej. Najczęściej ta metoda jest używana w przypadku dzieci.
Znieczulenie komputerowe
W Strefie Zęba stosujemy nowoczesną metodę znieczulania, która pozwala uniknąć dyskomfortu i stresu związanego z podawaniem tradycyjnych znieczuleń strzykawkowych. Mowa o znieczuleniu komputerowym. Aplikator zagłębia się w tkankę ruchem rotacyjnym, co sprawia, że podawanie środka przebiega bardziej komfortowo. Dodatkowym udogodnieniem jest płaszcz anemizacyjny, który wytwarza się przed aplikatorem, łagodząc odczucia bólowe. Cały proces jest kontrolowany przez procesor komputerowy. Analizuje on na bieżąco opór tkanek i dobiera odpowiednie do niego tempo i ciśnienie podawania środka. W ten sposób uczucie rozpierania tkanek, które w tradycyjnych znieczuleniach strzykawkowych może się przyczyniać do bólu i dyskomfortu, zostaje ograniczone do minimum.
Znieczulenie ogólne
Ten rodzaj znieczulenia, czyli narkoza, polega na tym, że Pacjentowi podaje się środki anestetyczne, które sprawiają, że zapada w głęboki sen. Podczas zabiegu nie ma świadomości i nie odczuwa bólu, a po wybudzeniu ma wrażenie, że cały zabieg trwał zaledwie chwilę. Nad bezpieczeństwem całego procesu i prawidłowymi reakcjami Pacjenta czuwa doświadczony zespół anestezjologiczny. Znieczulenie ogólne to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów, a także u Pacjentów cierpiących na silną dentofobię.
Dowiedz się więcej
Jeżeli rodzaje znieczuleń stomatologicznych to temat, o którym chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Strefy Zęba. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.