Implanty zębów pozwalają na skuteczną odbudowę uśmiechu, jednak czy efekt jest trwały? Jak długo implanty mogą dobrze pełnić swoją rolę?
Ile wytrzymują implanty zębowe?
Implanty zębowe wykonane z wysokiej jakości materiałów odznaczają się bardzo dobrą trwałością. Tak właśnie jest w przypadku szwedzkich implantów stosowanych w naszym gabinecie. Docelowo mogą dobrze spełniać swoją rolę nawet dożywotnio, jeżeli będą miały do tego warunki. W praktyce jednak implanty mogą wymagać wymiany po kilkunastu latach, ponieważ nie zawsze udaje im się zapewnić te warunki. Nie musi to nawet być wina zaniedbań ze strony Pacjenta, ponieważ niektóre z tych warunków są od niego niezależne lub zależne tylko w pewnym stopniu.
Czynniki, które mają wpływ na trwałość implantów, możemy podzielić na biologiczne i zewnętrzne.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Czynniki zewnętrzne
Czynniki zewnętrzne to przede wszystkim higiena jamy ustnej oraz dieta. Jak widać, są to te elementy, na które Pacjent ma wpływ, dlatego powinien jak najlepiej zadbać o te kwestie, by zwiększyć szansę, że implanty będą mu służyć przez długie lata.
Higiena jamy ustnej jest sprawą często zaniedbywaną, a tymczasem jest bardzo ważna dla implantów. Implantom nie zagraża wprawdzie próchnica (nie są prawdziwymi zębami), jednak zaniedbanie higieny jamy ustnej może doprowadzić do obniżenia dziąseł i odsłonięcia implantów, a ten stan stwarza ryzyko wystąpienia periimplantitis, czyli zapalenia tkanek okołoimplantowych. Efektem może być osłabienie umocowania implantów, a ostatecznie nawet ich wypadnięcie.
Drugi z wymienionych przez nas czynników zewnętrznych to dieta. Dlaczego jest istotna? To proste — trwałość implantów zależy od zdrowia jamy ustnej, a ono w dużej części zależy od składników odżywczych, jakich dostarcza się organizmowi. Szczególnie istotne dla implantów jest dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. W przypadku ich niedoborów pogarsza się stan dziąseł i osłabia stabilność implantów.
Czynniki biologiczne
Czynniki biologiczne niestety zazwyczaj są niezależne od Pacjenta. Do najważniejszych należy stan tkanki kostnej. Implanty zębów są wszczepiane w kość żuchwy i szczęki. Następnie zachodzi proces osteointegracji — są obrastane przez kość. Właśnie dzięki temu uzyskują swoją stabilność.
Niestety stan tkanki kostnej nie jest czymś niezmiennym. Z biegiem lat mogą rozwijać się choroby ogólnoustrojowe, które niekorzystnie na niego wpływają. Nie należy więc do rzadkości sytuacja, że z wiekiem osłabieniu ulega stabilność implantów.
Innym ważnym czynnikiem jest anatomia szczęki i żuchwy. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mogą być przyczyną zbyt mocnego zaciskania zębów. Stąd biorą się przeciążenia, na skutek których mogą ucierpieć zarówno same implanty, jak i tkanki, które je utrzymują.
Kolejny istotny czynnik to choroby ogólnoustrojowe, które obniżają odporność organizmu. Schorzenia takie jak AIDS czy nowotwory sprawiają, że organizm staje się bardziej narażony na infekcje. Dotyczy to również tkanek jamy ustnej, co przyczynia się do obniżenia trwałości implantów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach zębów, zapraszamy do Strefy Zęba Centrum. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.