

W jakich przypadkach usuwa się zęby mleczne? Czy taki zabieg różni się od ekstrakcji zęba stałego? W jaki sposób przebiega?
Czy zęby mleczne należy wyrywać?
Nowoczesna stomatologia ucieka się do usuwania zębów jedynie w ostateczności. Jeżeli jest to tylko możliwe, wolimy sięgać po metody pozwalające zachować ząb.
Dotyczy to również zębów mlecznych. Niektórzy rodzice nie przykładają dużej wagi do “mleczaków”. Zakładają, że skoro to i tak tylko zęby tymczasowe, które muszą kiedyś wypaść, by zrobić miejsce stałym, to ich usuwanie nie jest żadnym problemem.
W rzeczywistości sytuacja wygląda jednak inaczej. Najlepiej jest, kiedy do utraty zęba mlecznego dochodzi w naturalnym dla niego czasie. Jeśli usuwa się go przedwcześnie, konsekwencją może być przemieszczenie innych zębów — czasem na takie pozycje, gdzie będą stanowić przeszkodę dla prawidłowego wyrżnięcia zębów stałych. Braki zębowe w tym wieku mogą też powodować wady wymowy, które do czasu wyrżnięcia zębów stałych mogą się już utrwalić.
A zatem czy wyrywać zęby mleczne? Jedynie wtedy, gdy nie ma innej możliwości. A w jakich przypadkach może zajść taka konieczność?
Kiedy usuwa się mleczny ząb?
Ząb mleczny usuwa się w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia próchnicy — na przykład dlatego, że pozostało zbyt mało zęba lub leczenie kanałowe zakończyło się niepowodzeniem.
Ekstrakcja “mleczaka” może być również konieczna przy niektórych wadach zgryzu (np. stłoczeniach czy tendencji do tyłozgryzu). Wskazaniem do usunięcia zęba mlecznego są również stany chorobowe takie jak ropień albo zapalenie miazgi czy przyzębia.
Zęby mleczne usuwa się również wtedy, gdy są zębami przetrwałymi, czyli utrzymują się w jamie ustnej dłużej niż powinny — ich naturalny okres utraty już minął, a ich dalsza obecność w zębodole hamuje rozwój zębów stałych i zagraża powstaniem wady zgryzu.
Ostatnim z głównych wskazań do ekstrakcji zęba mlecznego jest reinkluzja, czyli sytuacja, gdy ząb ten zagłębia się w zębodole w wyniku poziomego nacisku wywieranego przez sąsiednie uzębienie.
Jak przebiega wyrywanie zęba mlecznego?
Ekstrakcja zęba mlecznego jest przeprowadzana w znieczuleniu. Ten zabieg chirurgiczny przebiega kilkuetapowo. Lekarz zrywa więzadło okrężne otaczające ząb, a następnie doprowadza do zwichnięcia zęba. Kolejnym krokiem jest wyjęcie zęba z zębodołu. W dalszej kolejności zębodół jest oczyszczany z resztek tkanek zęba oraz fragmentów kości. Zakończeniem procedury jest założenie opatrunku.
Po ekstrakcji należy stosować się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Przez około dwie godziny po zabiegu dziecko powinno powstrzymać się od jedzenie i picia. Lekarz może też zalecić przepłukiwanie przez pewien czas po zabiegu jamy ustnej roztworami antyseptycznymi.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu zębów mlecznych, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.