W Strefie Zęba jedną z metod znieczulania, które oferujemy naszym Pacjentom, jest znieczulenie ogólne. Na czym polega ta metoda i w jakich zabiegach można ją zastosować?
Na czym polegają zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym?
Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, polega na podaniu Pacjentowi środków anestetycznych, które wprowadzają go w stan głębokiego snu. Pacjent w tym stanie jest nieświadomy przeprowadzanych czynności i nie odczuwa bólu. Nie ma też poczucia czasu – po wybudzeniu ma wrażenie, że cały zabieg trwał ledwie chwilę.
Jak przebiega zabieg stomatologiczny w znieczuleniu ogólnym?
Przed przystąpieniem do leczenia w narkozie lekarz przeprowadza dokładną diagnostykę oraz wywiad medyczny. Dzięki temu może ocenić możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego w sposób, który zapewni jak największy komfort i bezpieczeństwo całej procedury.
Do zabiegu w narkozie przystępuje się na czczo – nie należy niczego jeść na sześć godzin przed zabiegiem, ani pić na cztery godziny. Chodzi tu o uniknięcie ryzyka zadławienia.
Anestetyki są podawane dożylnie. Cały zabieg odbywa się pod ścisłą kontrolą doświadczonego zespołu anestezjologicznego. Czuwa on nad stanem Pacjenta od momentu podania środków anestetycznych aż do całkowitego wybudzenia, kontrolując prawidłowość jego odruchów i wrażliwość na bodźce zewnętrzne.
Jakie przeprowadza się zabiegi dentystyczne w narkozie?
Znieczulenie ogólne znajduje w stomatologii cały szereg zastosowań, choć na ogół ta metoda znieczulania jest rezerwowana dla zabiegów szczególnie skomplikowanych, inwazyjnych oraz przeprowadzanych na rozległym obszarze jamy ustnej.
Dlatego narkoza wykorzystywana jest między innymi w przypadku ekstrakcji zębów – szczególnie w sytuacji, gdy usuwa się więcej zębów podczas jednego zabiegu. Znieczulenie ogólne jest bowiem dobrym rozwiązaniem, gdy podczas jednej wizyty wykonuje się kilka zabiegów.
Także wszczepienie implantów należy do częstych zabiegów stomatologicznych w narkozie, ponieważ wiąże się z daleko posuniętą ingerencją w tkanki miękkie i twarde. Wprawdzie znieczulenie miejscowe jest wystarczające, by zapewnić bezbolesne leczenie implantologiczne, jednak niektórym Pacjentom narkoza zapewnia większy psychiczny komfort.
Właśnie samopoczucie Pacjenta ma kluczowe znaczenie dla decyzji o zabiegu w narkozie. Stopień inwazyjności czy złożoności zabiegu również jest oczywiście ważny, ale jeszcze ważniejsze jest nastawienie Pacjenta. Znieczulenie ogólne jest pomocne zwłaszcza dla osób o niskim progu bólu lub z silnym lękiem przed leczeniem stomatologicznym (dentofobią). Tacy Pacjenci mogą skorzystać z dobrodziejstw narkozy nawet przy standardowych zabiegach stomatologicznych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniu, jakim są zabiegi dentystyczne pod narkozą, zapraszamy do Strefy Zęba – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A)694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.