Obawa przed bólem i dyskomfortem to czynnik, który często sprawia, że nawet dorośli Pacjenci starają się unikać wizyty u dentysty. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie odbywało się bezboleśnie. W przypadku dzieci jest to jeszcze ważniejsze. Nie tylko dlatego, że są bardziej wrażliwe i trudniej znoszą wszelkie niedogodności, ale też z tego względu, iż wczesne doświadczenia wyniesione z gabinetu stomatologicznego mogą rzutować na całe życie, wpływając na nastawienie do dentysty nawet już w dorosłym wieku. Jakie rodzaje znieczuleń u dentysty oferuje nowoczesna stomatologia dla najmłodszych Pacjentów?
Znieczulenie komputerowe
Znieczulanie dzieci u dentysty to duże wyzwanie, ponieważ dzieci obawiają się bólu nie tylko podczas leczenia, ale również podczas podawania znieczulenia.
Tradycyjne strzykawkowe znieczulenia miejscowe skutecznie eliminują ból. Trzeba zatem przyznać, że dobrze wywiązują się ze swojego zadania. Jest z nimi jednak ten problem, że sama aplikacja środka znieczulającego może przysporzyć dziecku bólu i stresu. Mali Pacjenci boją się zastrzyków i już nawet sam widok igły może zepsuć im wizytę u dentysty.
Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest znieczulenie komputerowe. Nie ma tu kłucia strzykawką. Aplikator przypomina magiczną różdżkę, nie ma więc obawy wzbudzenia u dziecka nieprzyjemnych skojarzeń.
Sama aplikacja środka odbywa się w sposób znacznie bardziej komfortowy niż przy znieczuleniu strzykawkowym. Aplikator zagłębia się w tkanki łagodniejszym ruchem rotacyjnym. Cały proces jest kontrolowany przez procesor, który na bieżąco analizuje opór tkanek i dobiera odpowiednie do niego ciśnienie i tempo podawania środka. W ten sposób odczucie rozpierania tkanek, które jest źródłem bólu i dyskomfortu, zostaje ograniczone do minimum. Co więcej, krople środka znieczulającego tworzą przed igłą płaszcz anemizacyjny, co zapobiega odczuciom bólowym podczas aplikacji.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Znieczulenie ogólne
Dla Pacjentów, którzy szczególnie obawiają się leczenia dentystycznego, albo czekają ich skomplikowane zabiegi, dobrym rozwiązaniem może być leczenie w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Polega na dożylnym podaniu anestetyków, które wprowadzają Pacjenta w stan zbliżony do snu, podczas którego jest on pozbawiony świadomości i nie odczuwa bólu.
W przypadku dzieci procedura znieczulenia ogólnego przebiega nieco inaczej niż u dorosłych. Podanie anestetyków jest poprzedzone premedykacją, czyli podaniem środków obniżających poziom stresu. Nie podaje się anestetyków dożylnie dopóki dziecko jest przytomne. Zamiast tego ogólne znieczulenie dla dziecka u dentysty odbywa się początkowo drogą wziewną, przez specjalną maseczkę. Dopiero gdy dziecko zaśnie, zakłada się wenflon. Niekiedy dodatkowo podawane jest znieczulenie miejscowe, by dziecko nie odczuwało bólu po wybudzeniu.
Gaz rozweselający
Szczególną popularnością wśród małych Pacjentów cieszą się zabiegi w sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Gaz ten, czyli mieszanka tlenu i tlenku azotu, nie jest środkiem znieczulającym, ale niweluje stres, wprowadzając dziecko w stan odprężenia. W części przypadków powoduje też niepamięć wsteczną, sprawiając że nie pamięta ono przebiegu zabiegu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach, jakimi zapewniamy dzieciom bezbolesne i komfortowe leczenie, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.