W naszym kraju aż 12,2% mieszkańców stanowią osoby niepełnosprawne. W praktyce oznacza to, że w Polsce żyje około 5 mln osób, które posiadają świadczące o tym orzeczenie. Jako Strefa Zęba chętnie podejmujemy się leczenia takich pacjentów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że mają one szczególne wymagania – jesteśmy jednak w stanie im sprostać, m.in. dzięki znieczuleniu ogólnemu.
Leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych
Leczenie osób niepełnosprawnych bywa sporym wyzwaniem. Nie ułatwia go fakt, że są one bardziej podatne na próchnicę oraz choroby przyzębia. Wynika to często z zaburzeń motorycznych, częstych wad rozwojowych struktur zębowych, a także niewiedzy dotyczącej zabiegów higienicznych. Co więcej, pacjenci nie zawsze są nawet w stanie powiedzieć, co ich boli, a opiekunowie nie zawsze mają świadomość, że dzieje się coś złego.
To wszystko sprawia, że nie wszystkie placówki podejmują się leczenia osób niepełnosprawnych. Inaczej wygląda to w przypadku Strefy Zęba, gdzie chętnie przyjmujemy tego typu pacjentów. Bardzo ważne jest również to, że leczymy osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, w każdym wieku. Z myślą m.in. o nich wyposażyliśmy nasz gabinet w wysokiej klasy sprzęt (który umożliwia podanie narkozy), jak również zatrudniliśmy własny zespół anestezjologiczny, który czuwa nad poprawnym przebiegiem niektórych zabiegów. Dzięki temu odbywają się one w sposób w pełni bezpieczny dla pacjenta.
Dodajmy, że niemal cały nasz obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie w nim schodów, a wejścia do gabinetu są odpowiednio szerokie. Co więcej, korytarze i wnętrza są na tyle przestronne, że bez problemu można się w nich poruszać w wózku.
Dlaczego warto stosować znieczulenie ogólne?
Znieczulenie ogólne (narkoza) pozwala wprowadzić pacjenta w stan nieświadomości, dzięki czemu nie odczuwa on bólu podczas przeprowadzania poszczególnych procedur medycznych. Pozwala ono wykonywać wiele zabiegów w jeden dzień, dzięki czemu osoby niepełnosprawne, które się mu poddają, nie muszą się stresować długotrwałym leczeniem i pobytem w szpitalu. Nie muszą też martwić się, w związku z tym, nagłą zmianą środowiska. Takie leczenie nie pozostawia również traumatycznych przeżyć, w wyniku czego nie zraża pacjentów do leczenia stomatologicznego. Co więcej, jest to czasem jedyna dobra opcja w przypadku pacjentów, którzy nie współpracują z lekarzem.
Jakie wygląda konsultacja anestezjologiczna?
Zanim dojdzie do podania narkozy, konieczna jest konsultacja anestezjologiczna. W jej ramach należy powiedzieć o aktualnie zażywanych lekach i suplementach przez osobę niepełnosprawną, a także o przebytych przez nią chorobach i ewentualnych alergiach. W razie potrzeby trzeba też przekazać lekarzowi zaświadczenia od innych specjalistów, pod których opieką pozostaje pacjent. Czasem anestezjolog, przed podjęciem leczenia, może też zlecić dodatkowe badania.
Dowiedz się więcej
Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia osób niepełnosprawnych? Interesują Cię zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem narkozy? Serdecznie zapraszamy do Strefy Zęba. Odpowiemy w nim na wszystkie Twoje pytania. Wystarczy, że zadzwonisz na numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełnisz formularz na stronie.