Dzięki nowoczesnym znieczuleniom leczenie dentystyczne – nawet w przypadku inwazyjnych zabiegów – może przebiegać całkowicie bezboleśnie. Ale czy znieczulenia są w pełni bezpieczne? Jakie mogą być ich skutki uboczne?
Powikłania po znieczuleniu miejscowym
Jeśli chodzi o miejscowe znieczulenie u dentysty, powikłania z reguły ograniczają się do drętwienia języka i warg. Niekiedy mogą obejmować reakcje alergiczne, zawroty głowy i omdlenia.
Czasem może się zdarzyć porażenie nerwów ruchowych i podrażnienie nerwu czuciowego. Dolegliwości te ustępują samoistnie, bez interwencji lekarza. W pewnych przypadkach może też w miejscu iniekcji pojawić się krwiak, ale i on znika zupełnie po kilku dniach. Najgroźniejszym powikłaniem jest wstrząs anafilaktyczny o podłożu alergicznym.
Uspokajamy jednak, że powikłania po znieczuleniu stomatologicznym zdarzają się rzadko. Żeby uniknąć takich sytuacji, przed rozpoczęciem leczenia przeprowadza się wywiad medyczny. Rozmowa z Pacjentem na temat jego schorzeń ogólnych, uczuleń i przyjmowanych leków pozwala ocenić obecność przeciwwskazań do danego typu znieczuleń i ograniczyć ryzyko do minimum.
Powikłania po gazie rozweselającym
Innym rodzajem stosowanego w stomatologii znieczulenia jest sedacja wziewna podtlenkiem azotu, który potocznie nazywamy gazem rozweselającym. Zmniejsza on stres, przynosi odprężenie i pozwala przejść przez zabieg z poczuciem psychicznego komfortu.
Ta metoda odznacza się dużym bezpieczeństwem. Powikłania po znieczuleniu stomatologicznym tego rodzaju należą do rzadkości, a jeśli już wystąpią, to zazwyczaj nie są ani groźne, ani zbyt uciążliwe – może pojawić się senność, zmęczenie, zawroty głowy czy też krótkotrwałe zaburzenia równowagi.
Powikłania po narkozie
W stomatologii stosowane jest także znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Pacjentowi podaje się anestetyki, które wprowadzają go w stan uśpienia. Podczas zabiegu jest on pozbawiony świadomości i nie odczuwa bólu.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że gdy stosuje się takie znieczulenie dentystyczne, powikłania, jakie mogą nastąpić, to zawroty i bóle głowy, mdłości i wymioty, senność, problemy z koncentracją, a także bóle gardła i krtani. To najczęstsze skutki uboczne. Niekiedy dochodzi też do zaburzeń rytmu serca, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, niedotlenienia, uczucia zimna i duszności.
Jak zapobiegać powikłaniom po znieczuleniu?
Nie można zagwarantować, że powikłania po znieczuleniu u dentysty nie wystąpią, ale odpowiednie postępowanie pozwala zminimalizować ryzyko. Wspominaliśmy już o wywiadzie medycznym, który umożliwia indywidualny dobór znieczulenia, by było ono jak najbardziej bezpieczne dla danego Pacjenta.
Inną ważną kwestią są zalecenia przed zabiegiem. Na przykład, jeśli ma on zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, należy przystępować do niego na czczo – nie jeść co najmniej 6 godzin i nie pić 2 godziny przed zabiegiem. Przez co najmniej 4 godziny wcześniej nie powinno się też palić wyrobów tytoniowych. Przed narkozą nie należy też przyjmować leków rozrzedzających krew i zawierających kwas acetylosalicylowy.
Dokładnych wskazówek, jak przygotować się do zabiegu w znieczuleniu, powinien udzielić lekarz. Podobnie też udziela on zaleceń pozabiegowych, do których należy się ściśle stosować, by uniknąć powikłań i szybko dojść po zabiegu do siebie.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stomatologicznych znieczuleniach, zapraszamy do Strefy Zęba. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.