Czy sedacja wziewna u dentysty, czyli użycie gazu rozweselającego, wiąże się z jakimiś powikłaniami? W dzisiejszym wpisie opowiemy o gazie rozweselającym i odpowiemy na pytanie, czy ma on jakieś skutki uboczne.
Jak działa gaz rozweselający?
Gaz rozweselający jest bezbarwną i bezwonną mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Jego podanie zmniejsza stres i wprowadza Pacjenta w stan odprężenia. Zmysły zostają przytępione, dzięki czemu unika się dyskomfortu podczas zabiegu, ale jednocześnie Pacjent zachowuje przytomność i świadomość, może więc w dalszym ciągu skutecznie współpracować z lekarzem.
Zalety gazu rozweselającego
Zmniejszenie stresu ma duże znaczenie dla komfortu Pacjenta podczas zabiegu. Do plusów tej metody znieczulenia można zaliczyć także występujące w części przypadków zjawisko niepamięci wstecznej. Polega ono na tym, że Pacjent nie pamięta wykonywanych podczas zabiegu czynności, co zapewnia mu dobre psychiczne samopoczucie.
Gaz rozweselający u dentysty – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania sedacji wziewnej podtlenkiem azotu jest brak współpracy ze strony Pacjenta. Jeśli natomiast chodzi o przeciwwskazania zdrowotne, są one związane przede wszystkim z układem oddechowym. Należą do nich:
-stany zapalne gardła lub ucha
-nieżyt nosa
-obturacyjna choroba płuc
-ostre zakażenie dróg oddechowych lub ich niedrożność
-znaczny stopień skrzywienia przegrody nosa
Inne zdrowotne czynniki będące przeciwwskazaniami do zabiegu z gazem rozweselającym to między innymi stwardnienie rozsiane i niektóre choroby psychiczne.
Gaz rozweselający u dentysty – skutki uboczne
Jedną z zalet sedacji wziewnej jest bezpieczeństwo tej metody. Ponieważ podtlenek azotu jest bezwonny, jego podawaniu nie towarzyszą nieprzyjemne uczucia. Również ryzyko skutków ubocznych jest w tej metodzie niewielkie. Najczęściej Pacjent wraca do swojego normalnego stanu już w pięć minut po zaprzestaniu podawania gazu. Skutki uboczne gazu rozweselającego, jeśli już się pojawiają, są najczęściej lekkie i niegroźne.
Oto jakie skutki uboczne może nieść ze sobą sedacja wziewna – powikłania mogą obejmować czasowe uczucie senności i zmęczenia, a także zawroty głowy i krótkotrwałe zaburzenia równowagi. Z tego powodu niewskazane jest prowadzenie pojazdu po zabiegu z podtlenkiem azotu.
U dzieci zastosowanie gazu rozweselającego może też niekiedy powodować nudności. Aby temu zapobiec, stosuje się koferdam, a dziecku zaleca oddychać jedynie przez nos.
Ile kosztuje gaz rozweselający u dentysty?
To, ile będzie kosztował zabieg w sedacji wziewnej, zależy od różnych czynników, przede wszystkim czasu trwania. W Strefie Zęba koszt takiego znieczulenia zaczyna się od 190 zł za pół godziny zabiegu.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, zapraszamy Cię do Strefy Zęba. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.