Czy alkohol i znieczulenie u dentysty idą ze sobą w parze? Jaki jest wpływ alkoholu na skuteczność znieczulenia, jego efekty uboczne i przebieg leczenia?
Alkohol a znieczulenie u dentysty – czy można się napić przed wizytą?
Przed wizytą u dentysty nie powinno się pić alkoholu. Tutaj spora część Pacjentów popełnia niestety błąd. I nie chodzi tylko o to, że akurat zdarzyło im się wziąć udział w suto zakrapianym przyjęciu. To się każdemu może przydarzyć. Gorzej, że niektórzy Pacjenci przed wizytą u dentysty celowo decydują się na kilka łyków czegoś z procentami, żeby uspokoić nerwy.
Dlaczego nie powinno się tego robić? Nawet jeśli u niektórych alkohol rzeczywiście wpływa na poprawę samopoczucia przed wizytą, to jednocześnie samą wizytę może uczynić mniej przyjemną. Dzieje się tak dlatego, że alkohol może obniżać skuteczność znieczulenia. Jeśli zatem ktoś obawia się bólu podczas leczenia, to kieliszek czegoś mocniejszego “dla kurażu” nie jest dobrym pomysłem na poradzenie sobie z tym problemem. Naprawdę znacznie więcej sensu ma zrezygnowanie z alkoholu przed wizytą – dzięki temu znieczulenie będzie działać z pełną siłą i zabieg przebiegnie bezboleśnie. A warto tu podkreślić, że nowoczesna stomatologia stosuje wysoce skuteczne znieczulenia, nie ma więc właściwie powodu, żeby obawiać się wizyty u dentysty.
Obniżenie skuteczności znieczulenia to nie jedyny problem związany z alkoholem. Może on nasilać efekty uboczne znieczulenia. Zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Alkohol a leczenie u dentysty
Warto tu dodać, że alkohol przed i po leczeniu w gabinecie stomatologicznym to zły pomysł nie tylko ze względu na wpływ, jaki ma na działanie znieczulenia. Alkohol zmniejsza krzepliwość krwi, powoduje wahania jej ciśnienia i rozszerza naczynia krwionośne, co zwiększa ryzyko powikłań i utrudnia nie tylko przeprowadzenie zabiegu, ale też spowalnia gojenie tkanek. Oprócz tego alkohol koroduje szkliwo i przyczynia się do zwiększenia ryzyka stanów zapalnych.
Czy po znieczuleniu zęba można pić alkohol?
A zatem alkohol przed wizytą u dentysty odpada – zwłaszcza, gdy w jej trakcie będzie stosowane znieczulenie. A na jak długo przed wizytą należy unikać alkoholu? Nie powinno się go pić bezpośrednio przed zabiegiem, to oczywiste. A wcześniej? Czy dzień przed wizytą u dentysty można pić alkohol? Też lepiej z tego zrezygnować. Badania pokazują, że alkohol spożyty nawet 48 godzin wcześniej wciąż jeszcze może mieć niekorzystny wpływ na działanie znieczulenia.
A po wizycie? Otóż picie alkoholu po znieczuleniu u dentysty również nie jest wskazane. Na jak długo? To zależy – tutaj należy po prostu zastosować się do zaleceń lekarza.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaleceniach przed- i pozabiegowych, zapraszamy do Strefy Zęba – tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.