Czeka Cię zabieg stomatologiczny i rozważasz narkozę? W niektórych przypadkach może okazać się ona dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli zabieg przy tej formie znieczulenia będzie prowadzony przez doświadczonych specjalistów. Oto kilka informacji, z którymi musisz się zapoznać, zanim się na niego zdecydujesz.
Czym jest narkoza?
Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne, czyli popularna metoda znieczulania. Po dożylnej aplikacji odpowiedniego środka pacjent traci świadomość i przestaje odczuwać bodźce z zewnątrz. Często narkozę stosuje się wtedy, gdy konieczne jest usunięcie kilku zębów. Nierzadko wykorzystuje się ją również u pacjentów, którzy cierpią na dentofobię lub nie chcą współpracować ze stomatologiem.
Ile trwa narkoza?
Narkoza składa się z 3 etapów. Pierwszy z nich to indukcja – wprowadzanie w znieczulenie. Później następuje podtrzymywanie znieczulenia, a na końcu – wybudzanie. Etapy pierwszy trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Długość drugiego etapu trudno jest określić, ponieważ trwa on tyle, ile dany zabieg stomatologiczny. Ile trwa wybudzenie z narkozy? Jak się okazuje: również kilka lub kilkanaście minut.
Wybudzanie z narkozy – jak wygląda?
Pod koniec zabiegu lekarz doprowadza do spłycenia oraz zakończenia znieczulenia. Sprawdza on parametry życiowe pacjenta, wydolność oddechową, a także siłę mięśni. Później przewozi się pacjenta do sali wybudzeń, gdzie pacjent pozostaje do chwili, aż w pełni odzyska siły.
Czy z narkozą wiążą się jakieś skutki uboczne?
Narkoza może się wiązać z różnymi skutkami ubocznymi, takimi jak m.in.:
-wymioty i mdłości,
-uczucie duszności,
-uczucie zimna,
-zawroty głowy,
-ból gardła,
-senność,
-krótkotrwała niepamięć,
-reakcja anafilaktyczna (zdarza się bardzo rzadko).
Czy można się nie wybudzić po narkozie u stomatologa? Istnieje minimalne ryzyko, że tak się stanie. Przytrafia się to raz na 100 000 przypadków. Sam nastrój po narkozie może być bardzo różny: część pacjentów czuje się znakomicie, inni dochodzą do siebie stosunkowo powoli, przez kilka dni od zabiegu.
Czego nie można robić po wybudzeniu z narkozy?
Po wybudzeniu z narkozy, przez jedną dobę nie należy spożywać alkoholu. Wcześniej warto zadbać także o transport z osobą dorosłą. Nie można bowiem prowadzić (ani samochodu, ani innych pojazdów i maszyn). Warto pamiętać, że pierwsze 24 godziny od zabiegu nie są dobrym czasem na podejmowanie istotnych decyzji, zwłaszcza jeżeli mają one prawne konsekwencje.
Czego nie można robić przed zastosowaniem narkozy?
Przed zabiegiem nie należy nakładać żadnego kremu ani wykonywać makijażu. Trzeba również zdjąć szkła kontaktowe oraz protezy zębowe. Nie można także pić przez dobę napojów alkoholowych. 6 godzin przed zabiegiem nie należy w ogóle pić ani jeść.
Skontaktuj się z nami
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu pod narkozą z pewnością nie jest łatwa. Dlatego w Strefie Zęba z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszelkie zapytania. Skontaktuj się z nami i zadzwoń na numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełnij formularz na stronie.