Wszyscy na pewno zgodzimy się co do tego, że leczenie nie powinno boleć. Mamy skuteczne sposoby na to, by wizyta u dentysty nie wiązała się z bólem i dyskomfortem. Jednym z tych sposobów jest znieczulenie komputerowe.
Na czym polega znieczulenie komputerowe?
Komputerowe znieczulenie stomatologiczne to rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym proces aplikacji jest kontrolowany przez procesor. Nie jest to zatem znieczulenie podawane w tradycyjny sposób. Również sam aplikator nie przypomina strzykawki. Ze znieczuleniem komputerowym wiążą się pewne ważne korzyści dla Pacjenta. Jakie konkretnie są jego zalety? Przede wszystkim wiążą się z komfortem aplikacji środka znieczulającego.
Czy znieczulenie komputerowe boli?
Tradycyjne znieczulenia strzykawkowe, choć skuteczne, mają pewne niedoskonałości. Ich aplikacja może wiązać się z bólem i dyskomfortem. Znieczulenie komputerowe u dentysty to jednak inna sprawa. Wyróżnia się tym, że proces aplikacji środka znieczulającego jest – jak już powiedzieliśmy – kontrolowany przez komputerowy procesor. Pozwala to uniknąć bólu i dyskomfortu lub przynajmniej w znacznym stopniu je ograniczyć.
Jest kilka czynników, które sprawiają, że znieczulenie komputerowe zęba jest bezbolesne i bardziej komfortowe. Jednym z nich jest to, że igła nie wkłuwa się w tkankę, lecz zagłębia w nią ruchem rotacyjnym, bez użycia nacisku.
Czuwający nad podawaniem środka procesor analizuje opór tkanek i dobiera odpowiednią ilość płynu, optymalne, niskie ciśnienie i tempo jego podawania. Dzięki temu zostaje ograniczone uczucie rozpierania tkanek, będące charakterystycznym źródłem dyskomfortu w konwencjonalnych znieczuleniach strzykawkowych. Rozpieranie tkanek, spowodowane nadmiernym ciśnieniem podczas aplikacji znieczulenia, prowadzi do ich uszkodzenia i odczuć bólowych nie tylko podczas aplikacji, ale nawet jeszcze kilka dni po zabiegu. Znieczulenie komputerowe zęba nie powoduje takich niedogodności właśnie dlatego, że ciśnienie wewnątrztkankowe jest stale monitorowane, a proces podawania znieczulenia odpowiednio dostosowany.
Aby było całkowicie bezbolesne, znieczulenie komputerowe jest podawane w określony sposób. Przed wkłuciem wyprowadza się z igły na tkankę miękką kroplę anestetyku, pełniąca funkcję wstępnego znieczulenia powierzchniowego. Dzięki tej procedurze podczas wkłucia tworzy się przed igłą płaszcz wodny, który minimalizuje nieprzyjemne odczucia. Podając znieczulenie komputerowe, dentysta ustawia igłę pod skosem, dzięki czemu do aplikacji wystarczy jej płytkie wprowadzenie w tkankę. Dzięki temu unika się bolesnego uszkodzenia okostnej.
Komputerowe znieczulenie zęba – zalecenia i przeciwwskazania
Komputerowe znieczulenie u dentysty jest szczególnie zalecane w przypadku Pacjentów, dla których wizyta wiąże się z silnym stresem i dyskomfortem i którzy obawiają się zastrzyków. Już sam wygląd aplikatora, w niczym nie przypominającego strzykawki, wpływa na nich kojąco, a sposób aplikacji też nie ma wiele wspólnego z wkłuwaniem się w dziąsło czy podniebienie. Dzięki swojej delikatności jest to też dobre rozwiązanie dla dzieci.
Czy są jakieś przeciwwskazania? Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest – tak jak w przypadku wszelkich innych znieczuleń – uczulenie na podawany środek.
Ile kosztuje znieczulenie komputerowe?
Znieczulenie komputerowe to komfort, który nie wiąże się z astronomicznymi kwotami. W Strefie Zęba jego cena to 50,00 zł.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stosowanych u nas znieczuleniach, zapraszamy do Strefy Zęba. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.