Ząb zatrzymany to problem, który najczęściej dotyczy Pacjentów między 15. a 25. rokiem życia. Taki ząb nie osiąga płaszczyzny zgryzu, mimo że jest już odpowiednio rozwinięty. Dolegliwość ta ma poważne konsekwencje, np. w postaci infekcji, bólu czy też przemieszczenia innych zębów. Zazwyczaj Pacjenci, którzy się z nią borykają, są w stanie samodzielnie, przy pomocy języka, wyczuć, że coś jest z takim zębem nie tak. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do stomatologa.
Ząb zatrzymany – co to jest?
Ząb zatrzymany to odpowiednio wykształcony ząb, który jednak nie całkiem wyrżnął się na powierzchnię dziąsła (wówczas widoczna jest mała część jego korony) lub w pełni utknął w kości szczęki bądź żuchwy (nie widać go wówczas w ogóle na zewnątrz). Zazwyczaj problem obejmuje zęby trzonowe: ósemki, siódemki, jak również i szóstki.
Ząb zatrzymany – przyczyny
Do omawianego przez nas problemu dochodzi zwykle wtedy, gdy:
- w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo miejsca,
- obrany został przez ząb zły tor wyrastania.
Czasem zatrzymany ząb jest efektem:
- urazów szczęki,
- zbyt małej ilości witamin A i D w organizmie,
- niewłaściwego leczenia stomatologicznego (w przeszłości),
- predyspozycji dziedzicznych,
- problemów hormonalnych,
- zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego.
Objawy zęba zatrzymanego
Najczęstsze objawy zęba zatrzymanego to:
- nieprawidłowy zgryz,
- paradontoza zęba zlokalizowanego obok zatrzymanego,
- problemy z szerokim otwieraniem ust i szczękościsk,
- stan zapalny dziąsła nad zatrzymanym zębem,
- próchnica korony zęba (częściowo zatrzymanego),
- dyskomfort wywołany przewlekłym bólem.
Warto jednak zaznaczyć, że ząb zatrzymany nie musi powodować bólu. Zdarza się, że niektórzy Pacjenci nie wiedzą nawet, że go mają. W trakcie wyrzynania może jednak dochodzić do powstania wspomnianego stanu zapalnego dziąsła, które się nad nim znajduje.
Czy usuwać ząb zatrzymany?
Nie trzeba usuwać każdego zatrzymanego zęba. Mimo, że kiedyś była to standardowa praktyka, stomatologowie starają się obecnie, w miarę możliwości, takie zęby zachowywać. Często próbują sprowadzić je do łuku. Najpierw w takim przypadku należy wykonać chirurgiczne odsłonięcie zęba zatrzymanego. W tym celu lekarz korzysta z noża piezoelektrycznego. Dzięki niemu wytwarzane są fale ultradźwiękowe, co z kolei pozwala dokładnie nacinać tkanki, ograniczając jednocześnie krwawienie. Czasem zaleca się także noszenie aparatu ortodontycznego.
Zdarza się jednak, że usunięcie zatrzymanego zęba jest konieczne. Przeprowadza się wówczas zabieg chirurgiczny, w ramach którego usuwa się nadmiar kości nad zębem, a następnie wyłuszcza się ząb z kości wyrostka. Wcześniej wykonuje się także panoramiczne zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz pytanie dotyczące zęba zatrzymanego, na które nie znalazłeś odpowiedzi w niniejszym wpisie, albo po prostu chciałbyś dowiedzieć się więcej o poruszonym tu zagadnieniu, zapraszamy do Strefy Zęba – nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.