Sedacja wziewna i znieczulenie ogólne sprawdzają się w podobnych sytuacjach – wtedy, gdy pacjent odczuwa ogromny stres przed leczeniem, boryka się z dentofobią lub nie chce odczuwać dyskomfortu i bólu podczas zabiegu, a zwykłe czy komputerowe znieczulenie nie są wystarczające. W tym artykule opisujemy oba rozwiązania, uwzględniając przy tym ich skutki uboczne.
Czym jest sedacja wziewna u stomatologa?
Sedacja wziewna u stomatologa to zabieg z wykorzystaniem gazu rozweselającego. Dzięki niemu pacjent może się zrelaksować i przestać się bać – nie odczuwa on wówczas bólu. Gaz bowiem znacznie zmniejsza uczucie lęku. Pacjent nie traci przy tym świadomości, tak jak w przypadku znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Czy dzieci mogą skorzystać z sedacji wziewnej? Jak się okazuje: jak najbardziej, podobnie jak sami dorośli, z tym że najmłodsi muszą ukończyć 3. rok życia.
Czy istnieją jakieś skutki uboczne sedacji wziewnej?
Z sedacją wziewną nie wiążą się żadne poważne skutki uboczne. Niekiedy jednak można zaobserwować:
-senność,
-nudności,
-wymioty,
-zawroty głowy,
-mrowienie różnych części ciała.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy sedacja jest bezpieczna, odpowiedź brzmi: tak, można tak powiedzieć. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie.
Czym jest narkoza u stomatologa?
Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, to zniesienie świadomości pacjenta na czas zabiegu. Podczas przeprowadzania leczenia pozostaje on w stanie, który przypomina sen. Następnie jest wybudzany. Narkoza następuje za sprawą podania odpowiedniego leku usypiającego, który hamuje działanie ośrodka nerwowego. Pacjent nie odczuwa wówczas bólu , a cały zabieg monitorowany jest przez anestezjologa.
Czy istnieją jakieś skutki uboczne narkozy?
Narkoza często wiąże się ze skutkami ubocznymi, do których należą:
-mdłości,
-wymioty,
-zawroty głowy,
-duszności,
-zaburzenia rytmu serca,
-przejściowe kłopoty z mówieniem,
-podrażnienie gardła,
-reakcja anafilaktyczna,
-dreszcze,
-uczucie zimna.
Ich lista w rzeczywistości jest jeszcze dłuższa.
Sedacja wziewna czy znieczulenie ogólne?
Jeśli nie chcesz odczuwać podczas leczenia stresu i bólu, oba rozwiązania są godne zainteresowania. Gaz rozweselający polecamy dodatkowo osobom zmagającym się z astmą, epilepsją oraz wadami serca – podczas zabiegu stres u nich może doprowadzić do nasilenia objawów choroby. Rekomendujemy ją również dzieciom.
Jeżeli cierpisz jednak na ciężką dentofobię, lepszym rozwiązaniem będzie narkoza. To również godna uwagi opcja dla tych najmłodszych pacjentów oraz niepełnosprawnych, którzy nie chcą współpracować z lekarzem. Polecamy ją także tym osobom, którym zależy na tym, aby kilka różnych zabiegów czy też np. rozległe leczenie protetyczne przeprowadzić w ciągu jednego dnia.
Dowiedz się więcej
Masz ochotę dowiedzieć się więcej o sedacji wziewnej lub znieczuleniu ogólnym? Świetnie. W Strefie Zęba rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy Ci w wyborze najlepszej metody. Zadzwoń na numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełnij formularz na stronie i skontaktuj się z nami już dziś!