Kobiety w ciąży, tak jak i wszyscy inni pacjenci, miewają problemy z uzębieniem. Czasem konieczne jest u nich przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Czy ciężarne mogą, w związku z tym, skorzystać ze znieczulenia u dentysty? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!
Czym jest znieczulenie zębów?
Znieczulenie zębów to sposób na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas ingerencji w ciało. Można wyróżnić: znieczulenie miejscowe oraz znieczulenie ogólne.
Znieczulenie miejscowe
Znieczulenie miejscowe powala znieść odczuwanie bólu na obszarze, na którym przeprowadzany jest zabieg. Polega ono na odwracalnym przerwaniu przewodnictwa nerwowego poprzez zastosowanie leku znieczulającego. Po jego podaniu pacjent zachowuje przytomność i widzi, co się dzieje podczas zabiegu.
Znieczulenie ogólne
Inną formą znieczulenia jest narkoza, czyli tzw. znieczulenie ogólne. Polega ono na wprowadzaniu pacjenta w stan, który przypomina sen. Środki usypiające podaje się drogą dożylną. Podczas usypiania lekarze sprawdzają różne parametry życiowe, jak np. ciśnienie tętnicze czy pracę serca. W tym przypadku, w przeciwieństwie do znieczulenia miejscowego, pacjentowi towarzyszy również depresja oddechowa, w wyniku czego oddycha on poprzez maskę tlenową.
Czy warto stosować znieczulenie zębów w ciąży?
Znieczulenie miejscowe zębów w ciąży
Znieczulenie miejscowe w ciąży jest dla kobiet w pełni bezpieczne. Co więcej, warto się na nie zdecydować, ponieważ eliminuje ono dolegliwości bólowe podczas zabiegów. Dzięki temu można również zminimalizować stres, który niepotrzebnie mógłby się odbić na dziecku. Aby wpływ na Twoją pociechę zmniejszyć do minimum, dobrze jest zdecydować się na wizytę u stomatologa w drugim, a nie w pierwszym trymestrze – wtedy, kiedy podstawowe narządy płodu są już uformowane. Dodajmy, że znieczulenie stosowane u kobiet w ciąży pozbawione jest adrenaliny i noradrenaliny (które wykorzystuje się u innych pacjentów).
Narkoza w ciąży
Generalnie powinno się unikać narkozy w ciąży, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim trymestrze. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym u kobiet ciężarnych mogą wszak doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak m.in.: zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, wymioty, obrzęk płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, przedwczesny poród czy samoistne poronienie (w pierwszym trymestrze).
Zabiegi dentystyczne, które odradza się kobietom w ciąży
Zastanawiasz się, z jakich zabiegów lepiej zrezygnować w ciąży? Przede wszystkim z:
-zabiegów protetycznych,
-zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej,
-zakładania aparatu ortodontycznego.
Dowiedz się więcej
Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat znieczulenia w ciąży? Zastanawiasz się, czy możliwa byłaby jednak narkoza? Cóż, każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, dlatego w Strefie Zęba pomożemy Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Zadzwoń na numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełnij formularz i dowiedz się więcej!