Wypełnienia światłoutwardzalne są powszechnie stosowane w nowoczesnej stomatologii. W jakim celu się ich używa i jak przebiega procedura ich zakładania? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!
Wypełnienie światłoutwardzalne – do czego służy?
Wypełnienia światłoutwardzalne to jedna z metod służących do uzupełniania powstających w zębach ubytków, stanowiąca alternatywę dla starszego typu – wypełnień amalgamatowych. Wypełnienia światłoutwardzalne pozwalają odbudować ząb. Wykonywane są z materiału kompozytowego. Jest on plastyczny, co pozwala w odpowiedni sposób go ukształtować i dopasować do zęba, ale twardnieje on, gdy podda się go działaniu światła emitowanego przez lampę led, halogenową lub laserową. W ten sposób wypełnienie staje się niejako trwałą, integralną częścią zęba.
(ul. Grota Roweckiego 51)
(ul. Zaręby 1A)
Kiedy zakłada się wypełnienie światłoutwardzalne?
Kompozytowe wypełnienie światłoutwardzalne jest stosowane w przypadku większości ubytków zębowych, bez względu na to, czy są one spowodowane działaniem próchnicy, czy też uszkodzeniem mechanicznym.
Jak przebiega zakładanie wypełnienia światłoutwardzalnego?
Zakładanie wypełnienia jest częścią leczenia zachowawczego. Najpierw lekarz musi ocenić rodzaj i wielkość ubytku, aby zdecydować, jakie zastosować postępowanie. Następnym krokiem w przypadku ubytku spowodowanego próchnicą jest usunięcie dotkniętych nią tkanek zęba poprzez borowanie.
Gdy ząb jest już oczyszczony z tkanek zaatakowanych przez próchnicę, można przejść do jego odbudowy. Na dno zęba zakłada się materiał izolujący. Jest on często niezbędny, ponieważ bez niego miazga znajdowałaby się zbyt blisko wypełnienia, co mogłoby być przyczyną podrażnień. Zakładanie takiego podkładu nie zawsze jest jednak konieczne, jeśli ubytek jest niewielki.
W celu przygotowania środowiska do nałożenia wypełnienia stosowany jest specjalny żel – przygotowuje on powierzchnię do połączenia z kompozytem. Później jest on wypłukiwany, a na jego miejsce, po jego wysuszeniu, kładzie się bond, utwardzany następnie poprzez naświetlanie lampą. Dopiero wtedy zakłada się warstwowo właściwe wypełnienie. Każda jego warstwa jest osobno naświetlana dla właściwego utwardzenia. Ostatnim etapem zabiegu jest dostosowanie wypełnienia do zgryzu Pacjenta. Gdy jego wysokość jest już odpowiednia, zostaje ono na koniec jeszcze oszlifowane.
Zalety i wady wypełnień światłoutwardzalnych
Jedną z zalet właściwych kompozytowym wypełnieniom światłoutwardzalnym jest ich estetyka. W przeciwieństwie do wypełnień amalgamatowych, które z powodu swej srebrzystej barwy od razu były widoczne na zębach, wypełniania światłoutwardzalne mają kolor dopasowany do barwy naturalnego zęba, łatwiej więc wtapiają się w otaczającą je tkankę zęba.
Ale to nie jedyna zaleta. Wypełniania kompozytowe są też szczelniejsze od amalgamatowych – ściśle przylegają do tkanek zęba. W ten sposób lepiej zabezpieczają go przed próchnicą, która w przeciwnym razie mogłaby rozwinąć się pod wypełnieniem. Kompozyt jest materiałem odpornym na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Plusem jest też to, że nie trzeba usuwać dużej części zdrowej tkanki zęba, by założyć wypełnienie światłoutwardzalne. Wypełnienia te nie są też szczególnie drogie.
A jakie są słabsze strony takich wypełnień? Kompozyt może po pewnym czasie przebarwić się na skutek picia kawy i herbaty bądź palenia papierosów. Wypełnienia światłoutwardzalne nie są też rozwiązaniem na zawsze – co jakiś czas należy je wymieniać. Ich trwałość szacuje się na około dziesięć lat.
Co możesz teraz zrobić?
Boli Cię ząb? A może ucierpiał na skutek mechanicznego urazu? Szybko wdrożone leczenie zaradzi problemowi, a wysokiej klasy wypełnienie światłoutwardzalne pozwoli odbudować ząb. Przyjdź do Strefy Zęba – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.