Czym jest zanik kości szczęki? Jakie są przyczyny tej dolegliwości i w jaki sposób się przed nią uchronić? A jeśli nie uda się ustrzec, to czy da się zniwelować skutki? Chociaż problem jest poważny, to nowoczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi metodami leczenia, które skutecznie go rozwiążą! W dalszej części opiszemy dokładniej wszystkie najważniejsze informacje związane z zanikiem kości oraz jego zwalczaniem.
Na czym polega zanik kości szczęki?
Atrofia, czyli zanik kości szczęki, to zjawisko postępującego zmniejszania się masy kostnej, które prowadzi do zaburzenia mikroarchitektury kości. Struktura kości dotkniętej ubytkiem zmienia się z gładkiej na porowatą, staje się krucha, mniej wytrzymała na obciążenia, co prowadzić może do bólu, a nawet złamań.
Jakie są przyczyny zaniku kości szczęki?
Atrofia może być skutkiem zaniedbania uzupełnienia braków w uzębieniu. Warto tu zaznaczyć, że ubytki wcale nie muszą być duże. Utrata nawet jednego zęba powoduje zmiany w łuku zębowym i przyczynia się do wystąpienia zmian w obrębie tkanki kostnej.
Kiedy pojawia się luka w uśmiechu, kość traci swoje naturalne obciążenie, przez co zaczyna zanikać. Ale utrata zęba nie jest jedyną możliwą przyczyną zaniku kości szczęki. Winne mogą być również inne schorzenia zębów i jamy ustnej, w tym paradontoza, która powoduje ubytek kości w pobliżu korzeni zębów, a do tego odsłanianie szyjek i zanik dziąseł. Wśród innych chorób odpowiadających za atrofię kości występują osteoporoza, stany zapalne i nowotwory. Jeszcze inną przyczyną może być używanie akrylowej protezy, sprawiającej, że siły żucia przenoszone są nie przez kość (jak być powinno), ale przez błonę śluzową.
Jakie są skutki zaniku kości szczęki?
- Zanik kości doprowadza do dysfunkcji narządu żucia. Zaczyna on gorzej pracować, a w stawie skroniowo-żuchwowym pojawiają się bóle. Te dolegliwości znacznie utrudniają spożywanie pokarmów, zwłaszcza gdy wymagają one silnego przeżuwania. Utrudniona zostaje także prawidłowa wymowa;
- skutki zaniku kości dają się oprócz tego zauważyć w wyglądzie Pacjenta. Skóra na brodzie, policzkach i szyi staje się luźniejsza, pojawia się też więcej zmarszczek. Żuchwa może się cofnąć oraz podnieść ku górze, co zaburza symetrię między górnym a dolnym piętrem twarzy, obniża się także aktywność mięśni mimicznych;
- efektem może być również utrata następnych zębów, ponieważ te, które sąsiadują z luką, tracą stabilizację, mogą stać się rozchwiane, przemieszczać się i wypadać;
- konsekwencją atrofii jest też zaburzenie zgryzu, na tyle poważne, że może nawet zabraknąć miejsca na protetyczne uzupełnienie. Utrudnione może się okazać leczenie implantologiczne, jeśli tkanki kostnej jest już za mało.
Jak uniknąć zaniku kości szczęki?
Żeby nie dopuścić do atrofii kości, nie powinno się zwlekać z uzupełnianiem braków w uzębieniu. Gdy następuje utrata zęba, jedynym pewnym sposobem zabezpieczającym przed zanikiem tkanek kostnych jest wszczepienie implantu zębowego. Implant, przypominający małą śrubę, umieszczany jest właśnie w kośćcu i ma za zadanie zastąpić korzeń zęba, będzie także podstawą do zamocowania rekonstrukcji protetycznych.
Implanty wykonane są z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że organizm nie traktuje ich jako ciała obce. Kość narasta więc na implancie i łączy z nim, stając się integralną częścią szczęki. Siły żucia są przenoszone na kość, Pacjent pozbywa się więc dyskomfortu podczas spożywania pokarmów.
Problemy pojawiają się, gdy działanie zostaje podjęte zbyt późno – jak wspominaliśmy, gdy tkanki kostnej jest zbyt mało, nie ma jak umocować implantu. Wówczas trzeba odtworzyć brakujący kościec za pomocą specjalnych zabiegów chirurgicznych, np. sterowanej regeneracji.
Jak leczyć zanik kości szczęki?
Podstawową formą leczenia tej nieprzyjemnej przypadłości jest odtworzenie naturalnej tkanki w miejscu ubytku, czyli augmentacja kości. Aby tego dokonać, stosowane są biomateriały – wykorzystuje się kości pobrane z innej części ciała albo materiał kościozastępczy (bloki kostne, komórki i czynniki wzrostowe uzyskane z osocza).
Postęp zaniku kości szczęki da się zahamować, zakładając specjalne syntetyczne błony zaporowe. B Zabezpieczają one wszczep kostny i ochraniają regenerowane miejsce, uniemożliwiając wnikanie tkanek miękkich do ubytku. W razie potrzeby stosuje się połączenie kilku różnych metod, na przykład kostną implantację można wesprzeć za pomocą kolagenowej membrany.
Umów się na wizytę!
Zanik kości szczęki to dolegliwość przykra i niebezpieczna. Warto więc jej zapobiec, a jeżeli tylko pojawi się czynnik ryzyka, podjąć niezwłocznie kroki, by zapobiec rozwojowi schorzenia. W Strefie zęba dysponujemy różnego rodzaju rozwiązaniami, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowego i skutecznego leczenia przywracającego zdrowie w jamie ustnej. Wizytę możesz umowić, dzwoniąc pod numer 606 703 793 (ul. Zaręby 1A) lub 694 909 998 (ul. Grota Roweckiego 51) lub wypełniając formularz.